Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czy wysłanie maila z zagranicy skutkuje? Tak, byle nie ze wschodu!Z dużym zaciekawieniem przeczytałem artykuł Mirosława Kachniewskiego, Prezesa Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych podsumowujący konkurs Złota Strona Emitenta. Szczególną uwagę budzi fragment o tym jak to nasze rodzime spółki odpowiadają na mailowe pytania inwestorów.

 

Generalny wniosek jest taki, że małe spółki wbrew pozorom lepiej odpowiadają na zadawane pytania niż duże spółki. Wynika to z tego, że w małych spółkach ze względu na wielkość kapitalizacji większą rolę odgrywają drobni inwestorzy, toteż spółki poświęcają im więcej uwagi. To po prostu w większym stopniu jest ich grupa docelowa, ich potencjalny akcjonariat niż w przypadku dużych spółek.

 

Dla dużych spółek z kolei grupę docelową stanowią inwestorzy instytucjonalni. Jak czytamy w artykule Prezesa Kachniewskiego:

Wniosek można wysnuć prosty i oczywisty – dla największych spółek najważniejszą grupę inwestorów stanowią instytucjonalni i zagraniczni, a relacje z indywidualnymi utrzymywane są na poziomie poprawnym.

Zadane też zostało pytanie o to co ma zrobić biedny inwestor indywidualny, żeby jednak mu odpowiedziano, potraktowano serio. Jest także recepta!

Ale co ma zrobić inwestor indywidualny, aby zostać poważnie potraktowanym przez dużą spółkę? Napisać mail po angielsku z zagranicznej domeny. Sprawdziliśmy – to naprawdę działa!

Trzeba przyznać, że to faktycznie ciekawa metoda, podszyć się za inwestora zza granicy... Po przeczytaniu tejże jakże wydawałoby się interesującej recepty na to, aby spółki odpowiadały inwestorom, natychmiast przypomniała mi się moja korespondencja (a w zasadzie monolog) z dwiema dużymi i często przywoływanymi za wzór prowadzenia dobrych relacji inwestorskich spółkami zza granicy: Total, L’Oreal, Bouygues, EDF, Accor, Pernor Ricard, Vivendi oraz Air Liquide.

 

Takiego oto maila (oczywiście po angielsku) wysłałem do działów relacji inwestorskich tychże spółek:

Reprezentuję polskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Częścią naszej działalności jest promocja dobrych standardów relacji inwestorskich skierowanych do inwestorów indywidualnych. Czy mógłbym zatem zadać Państwu kilka pytań odnośnie strategii Państwa spółki oraz narzędzi wykorzystywanych do komunikacji z inwestorami indywidualnymi?

Wszystkie (powtarzam WSZYSTKIE!) maile pozostały bez odpowiedzi… Co źle zrobiłem?! Wszystkie maile zostały wysłane na ogólne maile korporacyjne z adresu z końcówką sii.org.pl (Podpowiedź: na polskie spółki danie „do wiadomości” maila z taką końcówką faktycznie działa!) Gdzie był błąd?! Może powinienem był wysłać maila przedstawiając się jako bogaty inwestor z Wielkiej Brytanii lub USA?

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Czy wysłanie maila z zagranicy skutkuje? Tak, byle nie ze wschodu!