Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Czasy wysokiej zmienności

 

Za nami relatywnie udany tydzień w wykonaniu indeksu warszawskich blue-chipów. Do czwartku po kilku dniach notowań o podwyższonej amplitudzie wahań kurs WIG20 dotarł do oporu na poziomie 2100 pkt. Pozytywny efekt na notowania blue-chipów miały informacje o podwyższonych dywidendach spółek Skarbu Państwa. Działo się to w ślad zachowań indeksów giełd zachodnich, gdzie podobnie nastąpiła korekta techniczna wcześniejszych silnych spadków (amerykański indeks S&P500 doszedł bowiem do wsparcia na poziomie 1300 pkt.). Niestety pozytywne wyniki sondażów przedwyborczych z Grecji to za mało w zestawieniu z coraz gorszymi odczytami danych makro. Największe niepokoje rosną wokół perspektyw hiszpańskiej gospodarki– gigantyczny poziom bezrobocia, recesja, spadek sprzedaży detalicznej. Pojawiają się nawet spekulacje, że Hiszpania powinna opuścić euroland jeszcze przed Grecją, gdyż koszty jej ratowania mogą wielokrotnie przekraczać te przyznane Atenom (PKB Hiszpanii jest prawie 5 razy większy niż Grecji). Informacje o kolejnych kłopotach banków z półwyspu iberyjskiego spowodowały, że rentowności tamtejszych obligacji powróciły do rekordowo wysokich poziomów – sięgając blisko 7 proc.

 

 

Odreagowanie indeksu 20 największych i najpłynniejszych spółek na warszawskim parkiecie nie spowodowało jednak znaczącego wzrostu optymistów. Wręcz przeciwnie. Przybyło niedźwiedzi, choć jedynie o 2,2 pkt. proc. Spadki w najbliższych 6 miesiącach obstawia obecnie 41,9% inwestorów. Ubyło natomiast inwestorów mających nadzieję we wzrosty, a odsetek inwestorów pozostających poza rynkiem nie zmienił się i nadal wynosi ok. 29%.

 

 

 

Nastroje amerykańskich inwestorów są bardzo zbliżone do tych wskazywanych przez polskie badanie. Czterech na dziesięciu inwestorów z Wall Street jest niemal pewne, że przed nami bessa.

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Ubiegłotygodniowe odbicie od dna nastrojów inwestorów okazało się całkiem dobrą okazją do krótkoterminowej inwestycji. Odreagowanie nie trwało jednak zbyt długo bowiem negatywny sentyment powrócił. Przewaga niedźwiedzi nad bykami urosła do 12,8 pkt. proc., co wskazuje na silny pesymizm, choć jest to poziom odbiegających od poziomów skrajnych. Należy być uważnym, gdyż historycznie czerwiec nie jest dobrym miesiącem na inwestujących w akcje.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 31 maja 2012 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody książkowe!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Czasy wysokiej zmienności
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie