Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Będą obniżki opłat transakcyjnych na wszystkich rynkach GPW!

Komisja Nadzoru Finansowego chce znacznie obniżyć opłaty ponoszone na rzecz KNF przez GPW i KDPW i jednocześnie objąć opłatami za nadzór m.in. TFI, domy maklerskie i spółki giełdowe. 

W obecnym modelu aż 87 proc. wydatków komisji pokrywa Giełda Papierów Wartościowych wraz z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych. Jak poinformował szef KNF Andrzej Jakubiak pojawienie się na rynku nowych podmiotów nie ponoszących opłat na rzecz komisji, a  objętych kontrolną KNFu skłania do zmian przepisów wprowadzonych w 2005 roku.

 

Według nowego systemu opłatami mają zostać obciążone takie instytucje rynku finansowego jak: domy maklerskie , spółki prowadzące pozagiełdowy rynek regulowany, spółki giełdowe, towarzystwa funduszy inwestycyjnych i izby rozliczeniowe. Łącznie rynek kapitałowy miałby wpłacać 36 mln zł rocznie w miesięcznych zaliczkach co miałoby wyeliminować zjawisko znaczących nadpłat na rzecz KNF. Zdaniem szefa KNFu nowy system miałby obowiązywać od początku 2013 roku, ale jak dodał konieczne są zmiany ustawowe.

 

Gdy nowe przepisy wejdą w życie warszawska GPW będzie wnosiła na rzecz KNF o 50% mniejsze opłaty co według danych na 2012 rok stanowi aż 9 mln zł oszczędności. Prezes giełdy Ludwik Sobolewski obiecał, że środki zostaną w całości przekazane na obniżenie opłat transakcyjnych na wszystkich rynkach GPW, a możliwem, że obniżki będą jeszcze większe. Wpłynie to na poprawę konkurencyjności polskiego rynku i załagodzi konflikt pomiędzy domami maklerskimi, a giełdą.

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Colian opuści indeks sWIG80. Winne ostatnie wezwanie

20.06.2018, Newsroom

Colian opuści indeks sWIG80. Winne ostatnie wezwanie

Producent słodyczy opuści również takie wskaźniki jak sWIG80TR, WIG, WIG-Poland oraz WIG-spożywczy.

Zobacz więcej

Będą obniżki opłat transakcyjnych na wszystkich rynkach GPW!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie