Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Niemiecki Tallanx po zakupie TU Europa przejmuje TU Warta.


Podczas 155. posiedzenia KNF nie zgłoszono sprzeciwów co do planowanego przejęcia TU Warta przez niemiecki Tallanx w porozumieniu z Meiji Yasuda. Po sfinalizowaniu transakcji niemiecki koncern stanie się właścicielem 70% akcji Warty, natomiast drugi co do wielkości japoński ubezpieczyciel będzie mógł się pochwalić 30% udziałem. 

 

Przejęcie Towarzystwa Ubezpieczeń Warta jest już drugim istotnym przejęciem niemiecko - japońskiego konsorcjum. W grudniu ubiegłego roku spółki przejęły TU Europa chociaż sfinalizowanie transakcji jest planowane na drugą połowę roku. Sama Warta kosztowała giganta ok. 3,33 mld EUR. Co istotne przy tak dużych transakcjach, nowi właściciele zapewniają, że dotychczasowa strategia, zarząd spółki oraz wszystkie oddziały zostaną zachowane.

 

Warto wspomnieć, że decyzja KNFu była motywowana obietnicami złożonymi przez Tallanxa oraz Meiji Yasuda, które zobowiązały się m.in. do:

  • ewentualnego wsparcia finansowego, zapewnienia wysokiej jakości ładu korporacyjnego oraz aktywnego uczestnictwa w procesie przygotowania do spełnienia wymogów dyrektywy Solvency II,
  • pozostawienia siedziby w Polsce i nie działania jako oddział spółki mającej siedzibę poza granicami Polski w przeciągu 3 lat od zatwierdzenia nabycia akcji Warty,
  • wprowadzenia do obrotu regulowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie akcji Talanx AG w terminie 2 lat od zatwierdzenia nabycia akcji Warty i Europy przy założeniu, że akcje Talanx AG zostaną wprowadzone do obrotu na rynku we Frankfurcie w 2012 r.

 

Meiji Yasuda to druga największa firma ubezpieczeniowa w Japonii. Jest także liderem bancassurance. Firma działa na terenie Azji, Europy i Północnej Ameryki. Meiji Yasuda ma siedzibę w Tokio, a jej przychody ze składki przypisanej brutto w 2010 roku wyniosły 33 miliardy euro (3 943 mld jenów). 

Grupa Talanx, mająca przychody ze składki przypisanej brutto w wysokości 23 miliardów euro w 2010 roku, jest trzecią firmą ubezpieczeniową w Niemczech oraz jedenastą w Europie. Grupa działa w 150 krajach, a jej siedziba znajduje się w Hanowerze. Agencja ratingowa Standard & Poor’s przyznała podstawowej firmie ubezpieczeniowej z grupy Talanx rating A+/ stabilna (silna).

 

 

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Niemiecki Tallanx po zakupie TU Europa przejmuje TU Warta.
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie