Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Półroczna dziura informacyjna? Nie, dziękujemy bardzo!


W ostatnim czasie zrobiło się głośno na temat ewentualnej zmiany w prawie unijnym, która znosiłaby obowiązek raportowania kwartalnego przez spółki giełdowe. Zostałyby tylko raporty półroczne i roczne. Byłoby to konsekwencją obowiązku dostosowania prawa do dyrektywy unijnej, która ma ponoć na celu ochronę „dobrego samopoczucia” biednych spółek, które zgodnie z tym co można tam przeczytać… nie radzą sobie ze zbytnim obciążeniem administracyjnym.

 

Krótko: większego żartu już dawno nie słyszałem. Oto podmioty dysponujące dużymi zasobami gotówki, co powoduje u nich dostępność profesjonalnej obsługi księgowo-prawnej, mają mieć problem z wyprodukowaniem co kwartał dokumentu z wynikami. Jeżeli tak jest, to niepotrzebnie wybierały się na rynek publiczny. A jeżeli jednak zdecydowały się wejść na giełdę, jako miejsce na pozyskanie kapitału, to muszą przyjąć takie a nie inne reguły gry. Chcieliście pieniędzy od inwestorów!? To teraz raportujcie! Tutaj należy się inwestorom spowiadać z każdego drobiazgu, a nie zamykać się na pół roku w swojej wieży z kości słoniowej.

 

Innym argumentem z dyrektywy unijnej jest to, że spółki koncentrują się na osiąganiu krótkoterminowego zysku, zamiast myśleć i planować długofalowo. Hmmm, a co taka zmiana by wprowadziła? Według mnie nic pozytywnego. W ogóle nie czuję tego, że brak obowiązku raportowania kwartalnego nagle spowoduje, że spółki diametralnie zmienią swoje postępowanie, sposób myślenia i zaczną planować długoterminowo. Co przeszkadza temu teraz? Moim zdaniem nic, a argumenty o uciążliwości, przywiązaniu zbytniej uwagi jedynie do wyniku najbliższego kwartału to tylko mydlenie oczu inwestorom.

 

W końcu sprawa najważniejsza - przez pół roku w spółce giełdowej może stać się absolutnie wszystko, łącznie z tym, że z super funkcjonującego podmiotu może zamienić się w bankruta. A im mniejsza spółka (gdzie ponoć ta uciążliwość administracyjna jest największa), tym prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak, jest większe. Można się spodziewać, że np. taki KGHM czy Orlen, to raczej się w pół roku nie rozleci, ale jakaś drobna spółeczka z NewConnect? Ależ oczywiście! Czy to tak czasem nie zbankrutował Perfect Line? Tam właśnie mieliśmy do czynienia z gigantyczną półroczną luką informacyjną. Stało się to jeszcze przed zmianami przepisów, które nałożyły na spółki z NC obowiązek raportowania kwartalnego.

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zdecydowanie sprzeciwia się proponowanym zmianom w prawie. To ochrona inwestorów indywidualnych jest najważniejsza! Oni nie mając dostępu do informacji, a  także do profesjonalnej obsługi prawno-księgowej, są w szczególności narażeni na wysokie ryzyko inwestycyjne. Nie zwiększajcie nam tego ryzyka jeszcze bardziej.

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Półroczna dziura informacyjna? Nie, dziękujemy bardzo!