Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Debiut facebooka - hit czy bańka spekulacyjna?

 

Przykład Facebooka jest realizacją wielkiego amerykańskiego snu. Kilku studentów i start-up, który przerodził się w lidera branży wartego ponad 100 mld USD. Popyt na akcję spółki przeszedł oczekiwania. Czy wróży to jednak kosmiczne zyski?

 

O ogromnym zainteresowaniu akcjami giganta wiadomo było już w czasie private placement. Początkowo cenę akcji szacowano na 28 - 35 USD. Popyt podbił cenę i finalnie zdecydowano, że akcje będą sprzedawane pomiędzy 34 a 38 USD. Spółka zadebiutowała po najwyższej możliwej cenie i już na początku sesji zyskiwał ponad 10%. Jednak w drugiej połowie dnia zyski kurczyły się i debiut zakończył się 0,6% nad kreską.

 

Czy imperium Zuckenberga warte jest swojej ceny? Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie ze względu na specyficzny i niejednoznaczny sposób wyceny spółek technologicznych. Firma ze specyficznym biało-niebieskim logiem jest zestawiana z takimi potęgami jak Google czy Yahoo. Sięgająca 950 milionów liczba użytkowników może robić wrażenie, ale pod względem wyników finansowych i możliwości generowania zysku wypada blado (1 mld USD zysku w 2011 roku). Korzystanie z serwisu z założenia jest bezpłatne i takie raczej pozostanie. Większość przychodów spółki generują reklamy związane bezpośrednio właśnie z ilością użytkowników. Co stanie się gdy odejdą?

 

Sukces w tej branży zależy od wiernych użytkowników, a przykład Myspace pokazuje jak łatwo zrazić do siebie audytorium. Konkurencja nie śpi: LinkedIn oraz Google+ rosną w siłę, a gdy Facebook straci miano hegemona jego kosmiczna wycena nie będzie nic warta co podkreślają analitycy.

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Debiut facebooka - hit czy bańka spekulacyjna?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie