Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nierówne traktowanie akcjonariuszy to standard na polskiej giełdzieW ostatnim czasie w Parkiecie ukazał się artykuł „Kernel nierówno traktuje swoich akcjonariuszy”, który przedstawia sytuację gorszego traktowania akcjonariuszy mniejszościowych przez spółkę Kernel Holding. Artykuł jest utrzymany trochę w tonie sensacji, że oto mamy skandal i jak to po dogłębnym śledztwie i misternie przeprowadzonej prowokacji, wytropiono spółkę, która ma w nosie inwestorów indywidualnych.

 

Phiiii… też mi wielka sensacja! Przecież to żadne odkrycie, tylko standard wśród spółek notowanych na warszawskim parkiecie. A im większa spółka, tym niestety gorzej. Od razu uprzedzam, że istnieją od tej zasady chlubne wyjątki, które niestety tylko potwierdzają regułę.

 

To w sumie dziwne, przecież im większa spółka, tym jest bogatsza i tym większe posiada środki na to, by inwestować w utrzymanie dobrych relacji z inwestorami indywidualnymi. Te naprawdę wielkie spółki posiadają rozbudowane do granic absurdu działy relacji inwestorskich, jednak nic to nie zmienia, inwestorzy indywidualni wciąż tylko im przeszkadzają.

 

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest pewien „drobiazg” - inwestor instytucjonalny. Przecież im większa spółka, tym większe budzi zainteresowanie funduszy, które w maleństwa z NewConnect nie zainwestują. Wzrasta więc zapotrzebowanie, tychże funduszy, na pozyskiwanie informacji. Oczywiście z tym problemu nie ma, choćby dlatego, że inwestorzy instytucjonalni są dokładnie znani spółkom często wręcz z imienia i nazwiska, a ciężko jest zlekceważyć kogoś kto może zdecydować o wydaniu kilkuset milionów złotych na akcje danej spółki. Okazuje się niestety, że cyrk i zamieszanie wokół obsługi tych funduszy jest tak duże, że na zajęcie się drobnym, często anonimowym dla spółki akcjonariuszem, który nie wiadomo czy ma 10 czy może 20 akcji, nie starcza czasu ani chęci.

 

Pozwolę sobie na zacytowanie wypowiedzi kilku przedstawicieli działów IR dużych spółek giełdowych (rozmowy telefoniczne, spółki z WIG20 lub mWIG40):

 

  • „Niestety nie możemy w tym czasie zrobić czegoś dla Państwa, bo akurat wówczas będzie roadshow i nikogo z Zarządu nie ma”
  • „Nic nie możemy powiedzieć, proszę zajrzeć do prospektu emisyjnego” (a w tym samym czasie trwa seria spotkań z inwestorami instytucjonalnymi)
  • „Niestety nie mogę w tym momencie Panu pomóc, bo przygotowuję raport dla Fitcha, proszę zadzwonić w przyszłym tygodniu”

 

I jeszcze jeden ciekawy przypadek, który jest warty zacytowania. Pewna duża spółka z WIG20 chwali się w swoim raporcie rocznym, że aktywnie rozwija relacje inwestorskie i spotyka się z inwestorami na konferencjach inwestorskich. Na moje pytanie na jakich, bo chciałbym się przy tej okazji spotkać, okazało się, że owszem spółka brała udział w jednej konferencji, która była dedykowana…  tylko i wyłącznie inwestorom instytucjonalnym.

 

Nie róbmy zatem sensacji z niefortunnej wypowiedzi przedstawiciela spółki Kernel. To tak naprawdę żadna sensacja, tylko zwykła szara codzienność i standard działania.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Nierówne traktowanie akcjonariuszy to standard na polskiej giełdzie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie