Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Najważniejsza rzecz

 

Najważniejsza rzecz

Najważniejsza rzecz

Howard Marks

MT Biznes

Warszawa 2012

 

SII poleca !!!

 

 

Czy można się nauczyć sztuki inwestowania po choćby najbardziej wnikliwym przeczytaniu i przeanalizowaniu 238 stron fascynującej książki? Książki, którą nota bene, czyta się jak najlepszą powieść kryminalną. Na pewno nie! Dlatego, jak sam autor pisze,Najważniejsza rzecz… nie jest podręcznikiem. Howard Marks, prezes i jeden z założycieli Oaktree Capital Management, jest przede wszystkim głębokim myślicielem współczesnego rynku kapitałowego, a swoje wnikliwe analizy poddaje osądowi czytelnikom w licznych memorandach.Najważniejsza rzecz stanowi właśnie zbiór najistotniejszych myśli i przesłań w czterdziestoletniej karierze zarządzania inwestycyjnego autora zawartych w opublikowanych memorandach. Książkę można traktować jak swoistego rodzaju „notatkę dla pamięci” każdego inwestora, kilkanaście przykazań, o których dobry inwestor musi pamiętać zawsze.

 

Współczesny inwestor ma nieograniczone możliwości docierania do różnych informacji, stanowiących narzędzia jego pracy. Serwisy internetowe pełne są analiz popularności spółek i ich profili, notowań funduszy inwestycyjnych, kursów walut, analiz online, serwisów depesz rynkowych, a nawet kalkulatorów przychodów z inwestycji. Dla tych, którzy dobrze czują się w wirtualnej przestrzeni istnieją również blogi, gdzie odbywają się pasjonujące i emocjonujące dyskusje o wszystkim co wiąże się z giełdą. Rozliczne wydawnictwa prześcigają się z bogatą ofertą publikacji o tym, jak w prosty, niezawodny sposób stać się w krótkim czasie krezusem finansowym. Podręczniki podpowiadają wizjonerskie metody tworzenia modeli biznesowych, dzięki którym sukces staje się niemal pewny. Są autorzy, którzy prawdziwy sukces chcą odnieść dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów, jeszcze inni proponują w drodze do sukcesu korzystać z socjotechnik. We wszystkich tych źródłach informacji znajdziemy lepsze lub gorsze recepty na gwarantowany sukces. A w Najważniejszej rzeczy znajdziemy „najważniejszą rzecz”, czyli … podbudowę psychologiczną zarówno dla osiągania zwycięstw finansowych, jak i łagodnych upadków. 19 przykazań, 19 najważniejszych rzeczy, o których musi pamiętać wnikliwy inwestor, aby z każdej sytuacji wyjść obronną ręką. Bo dobry inwestor, to wcale nie ten, który ma na swoim koncie tylko dobre transakcje. Ale ten, który rozumie rynek, jego cykliczność, ma wyczucie tego, w którym punkcie wahadła jest w danym momencie firma, gospodarka, rynek, umie rozpoznać ryzyko i kontrolować je. Ale też potrafi znajdować okazje i docenia rolę szczęścia, przy czym nigdy nie zapomina, czego tak naprawdę chce i do czego dąży.

 

Te wszystkie dobre, a co najważniejsze mądre rady są omawiane na konkretnych przykładach

sytuacji, które miały miejsce w niezbyt odległej przeszłości. Autor posiłkuje się głównie swoimi doświadczeniami w tym okresie, a na własnym koncie miał nie tylko same wzloty. Ma to ogromne znaczenie dla zrozumienia przesłania autora. Inwestorzy jeszcze doskonale pamiętają lata boomu i kryzys w ostatnich dwóch dekadach i dlatego łatwiej im będzie zrozumieć to, czego autor chce ich nauczyć, przed czym przestrzec. Bo choć nie jest to podręcznik, to jest to bardzo ważna książka dla każdego inwestora. Rzeczy najważniejszych dla wnikliwego inwestora odnajdziemy w niej bardzo wiele, ale tak naprawdę najważniejsza jest umiejętność postępowania w zgodzie nimi wszystkimi. A na pewno pomoże w tym każdemu, zarówno początkującemu jak i doświadczonemu inwestorowi, znajomość doskonale wytłumaczonych pojęć takich, jak: myślenie drugiego poziomu, wartości i jej relacji do ceny, kontrarianizmu oraz inwestowanie defensywne.

 

Zaufanie tysięcy osób, które powierzyły Howardowi Marksowi swój kapitał są bezspornym dowodem wyjątkowości jego osoby. Pracę Marksa docenili również wielcy świata biznesu, między innymi Warren Buffett, i Joel Greenblatt. Dołączam się do tego grona. (Michał Masłowski, SII)

 

 

 

 

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

15.12.2017, Felietony

Ostatnie dni na wpłatę na IKE, IKZE i na optymalizację podatkową w 2017 roku

15.12.2017, Felietony

Ostatnie dni na wpłatę na IKE, IKZE i na optymalizację podatkową w 2017 roku

Koniec roku blisko, zostało dosłownie kilka dni, aby pomyśleć o podatkach, które za 2017 rok będziemy płacili w kwietniu, jak również o emeryturze na którą przejdziemy za kilka lub kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Zobacz więcej

Najważniejsza rzecz