Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Najważniejsza rzecz

 

Najważniejsza rzecz

Najważniejsza rzecz

Howard Marks

MT Biznes

Warszawa 2012

 

SII poleca !!!

 

 

Czy można się nauczyć sztuki inwestowania po choćby najbardziej wnikliwym przeczytaniu i przeanalizowaniu 238 stron fascynującej książki? Książki, którą nota bene, czyta się jak najlepszą powieść kryminalną. Na pewno nie! Dlatego, jak sam autor pisze,Najważniejsza rzecz… nie jest podręcznikiem. Howard Marks, prezes i jeden z założycieli Oaktree Capital Management, jest przede wszystkim głębokim myślicielem współczesnego rynku kapitałowego, a swoje wnikliwe analizy poddaje osądowi czytelnikom w licznych memorandach.Najważniejsza rzecz stanowi właśnie zbiór najistotniejszych myśli i przesłań w czterdziestoletniej karierze zarządzania inwestycyjnego autora zawartych w opublikowanych memorandach. Książkę można traktować jak swoistego rodzaju „notatkę dla pamięci” każdego inwestora, kilkanaście przykazań, o których dobry inwestor musi pamiętać zawsze.

 

Współczesny inwestor ma nieograniczone możliwości docierania do różnych informacji, stanowiących narzędzia jego pracy. Serwisy internetowe pełne są analiz popularności spółek i ich profili, notowań funduszy inwestycyjnych, kursów walut, analiz online, serwisów depesz rynkowych, a nawet kalkulatorów przychodów z inwestycji. Dla tych, którzy dobrze czują się w wirtualnej przestrzeni istnieją również blogi, gdzie odbywają się pasjonujące i emocjonujące dyskusje o wszystkim co wiąże się z giełdą. Rozliczne wydawnictwa prześcigają się z bogatą ofertą publikacji o tym, jak w prosty, niezawodny sposób stać się w krótkim czasie krezusem finansowym. Podręczniki podpowiadają wizjonerskie metody tworzenia modeli biznesowych, dzięki którym sukces staje się niemal pewny. Są autorzy, którzy prawdziwy sukces chcą odnieść dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów, jeszcze inni proponują w drodze do sukcesu korzystać z socjotechnik. We wszystkich tych źródłach informacji znajdziemy lepsze lub gorsze recepty na gwarantowany sukces. A w Najważniejszej rzeczy znajdziemy „najważniejszą rzecz”, czyli … podbudowę psychologiczną zarówno dla osiągania zwycięstw finansowych, jak i łagodnych upadków. 19 przykazań, 19 najważniejszych rzeczy, o których musi pamiętać wnikliwy inwestor, aby z każdej sytuacji wyjść obronną ręką. Bo dobry inwestor, to wcale nie ten, który ma na swoim koncie tylko dobre transakcje. Ale ten, który rozumie rynek, jego cykliczność, ma wyczucie tego, w którym punkcie wahadła jest w danym momencie firma, gospodarka, rynek, umie rozpoznać ryzyko i kontrolować je. Ale też potrafi znajdować okazje i docenia rolę szczęścia, przy czym nigdy nie zapomina, czego tak naprawdę chce i do czego dąży.

 

Te wszystkie dobre, a co najważniejsze mądre rady są omawiane na konkretnych przykładach

sytuacji, które miały miejsce w niezbyt odległej przeszłości. Autor posiłkuje się głównie swoimi doświadczeniami w tym okresie, a na własnym koncie miał nie tylko same wzloty. Ma to ogromne znaczenie dla zrozumienia przesłania autora. Inwestorzy jeszcze doskonale pamiętają lata boomu i kryzys w ostatnich dwóch dekadach i dlatego łatwiej im będzie zrozumieć to, czego autor chce ich nauczyć, przed czym przestrzec. Bo choć nie jest to podręcznik, to jest to bardzo ważna książka dla każdego inwestora. Rzeczy najważniejszych dla wnikliwego inwestora odnajdziemy w niej bardzo wiele, ale tak naprawdę najważniejsza jest umiejętność postępowania w zgodzie nimi wszystkimi. A na pewno pomoże w tym każdemu, zarówno początkującemu jak i doświadczonemu inwestorowi, znajomość doskonale wytłumaczonych pojęć takich, jak: myślenie drugiego poziomu, wartości i jej relacji do ceny, kontrarianizmu oraz inwestowanie defensywne.

 

Zaufanie tysięcy osób, które powierzyły Howardowi Marksowi swój kapitał są bezspornym dowodem wyjątkowości jego osoby. Pracę Marksa docenili również wielcy świata biznesu, między innymi Warren Buffett, i Joel Greenblatt. Dołączam się do tego grona. (Michał Masłowski, SII)

 

 

 

 

Zobacz również:

17.10.2017, Aktualności

SII Poleca: Price Action Day, 21 października 2017 r.

17.10.2017, Aktualności

SII Poleca: Price Action Day, 21 października 2017 r.

Price Action Day to wydarzenie poświęcone metodzie analizy ceny Price Action na rynku walutowym, akcyjnym oraz kontraktów terminowych na indeksy i surowce, które już 21 października zagości w warszawskim hotelu Sofitel Victoria. Czterech ekspertów rynkowych przez cały dzień będzie prezentował inwestorom indywidualnym zagadnienia związane z popularną strategią Price Action bazującą na najpopularniejszych formacjach świecowych.

Zobacz więcej

18.10.2017, Newsroom

Energa zwiększyła w III kw. zysk EBITDA o 13,9% rdr

18.10.2017, Newsroom

Energa zwiększyła w III kw. zysk EBITDA o 13,9% rdr

Spółka opublikowała szacunkowe wyniki uzyskane w III kw. 2017 roku. Zysk EBITDA wyniósł 500 mln zł wobec 439 mln zł przed rokiem, co oznacza wzrost o 13,9%.

Zobacz więcej

Najważniejsza rzecz