Chat with us, powered by LiveChat

SII apeluje, a Ministerstwo Finansów odpowiada

Skomentuj artykuł

 

Temat przejmowania spółek za pomocą wehikułów inwestycyjnych umożliwiających ominięcie przepisów ustawy o ofercie publicznej dotyczących wezwań na akcje w związku z przekroczeniem progu posiadania akcji był już wielokrotnie podnoszony przez SII. 6 marca 2012 r. SII wystosowało kolejny apel do Ministra Finansów o zintensyfikowanie prac nad zmianą ustawy o ofercie publicznej. Odpowiedź przyszła już po dwóch tygodniach.

Co tym razem?

Ministerstwo zapewnił po raz kolejny, że jest świadome ważności zaproponowanych w projekcie wymienionych założeń zmian. Jednocześnie jednak poinformowało, że prace nad wprowadzeniem tych zmian zostały wstrzymane z powodu konieczności zmiany ustawy o ofercie publicznej również z uwagi na konieczność implementacji przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/73/UE z dnia 24 listopada 2010 zmieniającej dyrektywę 2003/71/WE w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z publiczną ofertą lub dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych oraz dyrektywę 2004/109/WE w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczone są do obrotu na rynku regulowanym.

Debata nad debatą zamiast pracy

Jak możemy przeczytać w dalszej części odpowiedzi od Ministerstwa Finansów w związku z koniecznością również implementacji wskazanych powyżej zmian w prawie unijnym, Zespół do spraw Programowania Prac Rządu musi rozważyć, czy nad wszystkimi tymi zmianami pracować jednocześnie, czy może osobno. W związku z powyższym nie są obecnie (stan na 20 marca 2012 r.) prowadzone prace nad przygotowaniem ustawy zmieniającej przepisy o przejęciach pośrednich i wezwaniach na akcje. Mimo przygotowanego projektu założeń do nowelizacji, zamiast zacząć już prace nad jej przygotowywaniem trwają rozważania czy prace nad tą nowelizacją można prowadzić razem z pracami nad innymi zmianami w ustawie o ofercie publicznej.

Po co ta zwłoka!

W ocenie SII takie działanie Rządu jest niezrozumiałe. Abstrahując od kwestii, iż zpunktu widzenia ekonomiki prac, ale także dla spójności całych zmian w ustawie o ofercie publicznej korzystniejsze byłoby prowadzenie ich jednocześnie, podkreślić należy, że konieczność zmiany przepisów o wezwaniach na akcje wynika z nienajtrafniejszej implementacji przepisów dużo wcześniejszej dyrektywy unijnej. Prace te powinny być zatem priorytetm, a Ministerstwo zamiast tracić czas na zastanawianie się, czy prowadzić je razem czy osobno, powinno przystąpić jak najszybciej do pracy.

 

Pełna treść odpowiedzi Ministerstwa Finnsów znajduje się tutaj.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie