Chat with us, powered by LiveChat

Euforia inwestorów – my też chcemy hossę!

 

Za oceanem indeksy giełdowe wzbiły się na rekordowe poziomy, nienotowane od niemal czterech lat – w przypadku S&P500 i DJIA, a nawet dekady – w przypadku indeksu spółek technologicznych NASDAQ. Amerykańskim rynkom akcji pomaga wyraźna poprawa koniunktury USA oraz utrzymanie niskich stóp procentowych przez FED (być może również brak QE3). Podobna sytuacja ma miejsce na giełdach europejskich, gdzie główne indeksy atakują szczyty z ubiegłego roku. Niestety na naszym rodzimym rynku, blue-chipy wciąż nie mogą wyrwać się z konsolidacji. Niewątpliwie decydujący wpływ na taki stan mają interwencje polskiego rządu (sprzedaż pakietów spółek Skarbu Państwa, zapowiedzi reformy OFE czy kolejne propozycje podatków – od kopalin, od banków) oraz wyjątkowo słabe wyniki i perspektywy branży budowlanej, deweloperskiej oraz mediowej. Dużo lepiej radzą sobie indeksy małych i średnich spółek, które rozpoczęły niwelowanie nierównowagi w stopach zwrotu polskich i zagranicznych rynków akcji. Wzrosty cen akcji spółek o mniejszej kapitalizacji niż spółek z WIG20, często skrajnie niedowartościowanych, następują w atmosferze niepewności i niedowierzania rynku. Jednak to właśnie takie otoczenia sprzyja zazwyczaj początkowi hossy. Pomimo tego, że jeszcze nie wszystko jest wyjaśnione walka byków z niedźwiedziami nadal trwa – część uważa, że wszystkie złe informacje są już w cenach, a inni liczą na powtórkę sytuacji m.in. w Portugalii.

 

 

Grecja otrzymała drugi pakiet pomocowy o wartości 130 mld euro, a prywatni wierzyciele zgodzili się na umorzenie 53,5% długu i wymianę obligacji na nowe o niższym oprocentowaniu. Wcześniej EBC przeprowadził drugą operację długoterminowego refinansowania (LTRO2) wspierając banki europejskie 530 mld euro. Kolejnym szokiem dla inwestorów w ostatnich dniach była informacja o zajściu zdarzenia kredytowego opublikowana przez ISDA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Swapów i Derywatów) w związku z uruchomieniem prawnej klauzuli przymuszającej do wymiany greckich obligacji. Tym samym mamy do czynienia z kontrolowanym bankructwem. Wypłaty z tytułu ubezpieczeń CDS nie są jednak tak duże jak szacowano - w odróżnieniu do sytuacji, która miała miejsce w przypadku niespodziewanego bankructwa Lehman Brothers. Czy to już wszystkie złe informacje? Czy są już zdyskontowane?

 

 

 

Pomimo marazmu towarzyszącemu kształtowaniu się indeksu blue-chipów, inwestorzy oczekują silnych wzrostów na warszawskim parkiecie. Bieżące wyniki Indeksu Nastrojów Inwestorów wskazują wręcz na euforię. Udział byków wzrósł najmocniej (16,9 pkt. proc.) od początku ponad 10-miesięcznej historii badania i osiągnął rekordowy poziom – 66,8%! Dwóch na trzech inwestorów obstawia hossę w najbliższych 6 miesiącach. Ich zdaniem start trendu wzrostowego na polskim rynku akcji to tylko i wyłącznie kwestia czasu. Wcześniej nieobserwowane poziomy wystąpiły również w przypadku odsetka niedźwiedzi i inwestorów, którzy oczekują trendu bocznego – odpowiednio 13,2% i 20,1%. Podobne zmiany, choć o zdecydowanie mniejszej skali miały miejsce na Wall Street. Tamtejsi inwestorzy również w coraz większym stopniu wierzą w trend wzrostowy w najbliższym półroczu. Udział byków w Stanach Zjednoczonych wzrósł do poziomu 45,6%, a niedźwiedzi spadł do 27,2%.

 

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Wykres indeksu INI, podobnie jak sam udział optymistów, wskazuje na euforię (53,6 pkt.). Analiza wykresu pokazuje jakby wybicie i silny sygnał kupna. Wcześniej tak wysokie poziomy wskazywały na zbliżającą się korektę. Jednak obecna sytuacja może być wyjątkowa, inwestorzy są spragnieni wzrostów.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 15 marca 2012 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody książkowe!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie