Chat with us, powered by LiveChat

LTRO2 jest już w cenach(?)

 

Europejscy politycy kupili sobie czas na wprowadzenie reform strukturalnych, udzielając zgody na drugi pakiet pomocowy dla Grecji. Choć determinacja w walce o wspólną walutę jest wysoka, daleko jeszcze do całkowitego rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, co zdaniem kanclerz Angeli Merkel zajmie lata (na czym nota bene mocno zyskają Niemcy). Natomiast niewątpliwie wydarzeniem mijającego tygodnia była druga runda aukcji 3-letnich niskooprocentowanych pożyczek, udzielanych przez Europejski Bank Centralny. Tym razem w operacji długoterminowego refinansowania (LTRO) wzięło udział 800 banków komercyjnych, które pożyczyły łącznie blisko 530 mld euro na zaledwie 1 proc. rocznie (na grudniowej aukcji było to około 490 mld euro). Większość z tych środków powinna wpłynąć na poprawę koniunktury w eurolandzie poprzez wsparcie akcji kredytowej, choć na chwilę obecną duża część została ulokowana w depozyty w EBC i w papiery dłużne (dzięki czemu mocno spadły rentowności obligacji). Sama reakcja rynków akcji na publikację informacji o aukcji była dla niektórych zaskakująca. Inwestorzy zareagowali bowiem zgodnie z zasadą „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” uważając, że informacje te zostały już zdyskontowane. Podobnie zresztą było w przypadku QE2 w USA, czyli wzrosty na giełdach w oczekiwaniu i korekta po jego publikacji. Jednak w dłuższym horyzoncie ceny ryzykownych aktywów – akcji, walut krajów rozwijających się oraz obligacji zagrożonych krajów strefy euro mogą zyskiwać na wartości.

 

 

Ponadto ostatni tydzień lutego obfitował w wiele publikacji danych makroekonomicznych, w tym tych wyprzedzających koniunkturę. Wskazywały one na dalszą poprawę sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczony oraz niewielkie pogorszenie sytuacji w Europie. Na warszawskim parkiecie drugi miesiąc 2012 roku w wykonaniu blue-chipów okazał się słaby. Zdecydowanie lepiej radziły sobie małe i średnie spółki. Zdaniem wielu analityków taka tendencja ma się utrzymać w całym bieżącym roku. Nastroje inwestorów są jednak nadal pozytywne. Tylko w niewielkim stopniu spadł udział byków, który nadal znajduje się na bardzo wysokim poziomie – obecnie 56,4%. Optymistycznych nastrojów inwestorów nie popsuła nawet pogłębiająca spadki kontynuacja korekty na giełdzie. Odsetek inwestorów obstawiających spadki i kontynuację trendu bocznego w horyzoncie najbliższego półrocza pozostaje na zbliżonym poziomie od ponad miesiąca – odpowiednio 20,7% i 23%.

 

 

Za oceanem mieliśmy natomiast do czynienia z poprawą sentymentu amerykańskich inwestorów. Odsetek byków na giełdzie w Nowym Jorku wzrósł drugi tydzień z rzędu do poziomu 44,5%. Przed indeksem S&P500 wybicie z klina, pytanie w którym kierunku.

 

* Indeks INI = udział byków *100 + udział niedźwiedzi *(-100)

 

Analiza kształtowania się indeksu INI nie daje jasnych sygnałów. Z jednej strony bowiem mamy do czynienia jakby z odbiciem od skrajnego poziomu, co może świadczyć o kontynuacji korekty. Z drugiej strony zaś można by powiedzieć, że inwestorzy są nad wyraz przekonani co do kierunku tendencji na giełdzie w najbliższych 6 miesiącach. I pomimo tego, że mamy za sobą czwarty tydzień korekty, większość nadal optymistycznie patrzy w przyszłość.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 1 marca 2012 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody książkowe!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie