Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Portfel SII Odc. 24 "Bez zmian"

CZĘŚĆ 1) Komentarz rynkowy

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem wyczekiwania na zbliżającą się korektę. Inwestorzy nie wierzyli, że indeksy mogą przejść z marszu istotne opory i wybić się z kilkumiesięcznego trendu bocznego (choć średnioterminowe trendy spadkowe zostały przełamane). Stało się tak w przypadku blue-chipów, tutaj przepowiednia się spełniła, choć kursy małych i średnich spółek nadal rosną. Rynki żyły kolejnymi doniesieniami z Grecji, gdzie w wyniku braku kompromisu z bankami (dot. redukcji długu) oraz politycznego (dot. oszczędności) kraj ten mógł nie otrzymać drugiego pakietu pomocowego. Brak pożyczki o wartości 130 mld euro od UE i MFW mógłby zaprzepaścić wszystkie wcześniejsze próby ratunku, doprowadzając do bankructwa o nieprzewidywalnych konsekwencjach czy też wewnętrznej dewaluacji. Przywódcy strefy euro, oprócz szeregu oszczędności, wymagali wprowadzenia większej dyscypliny fiskalnej w przyszłości. Sprawa częściowo wyjaśniła się w momencie, gdy główne greckie partie polityczne doszły do porozumienia w sprawie reform wymaganych przez eurogrupę (m.in. obniżki pensji minimalnej i emerytur). To jednak nie był jeszcze koniec kłopotów Aten, pomimo tego, że doszło również do porozumienia z prywatnymi wierzycielami, które przewiduje zmniejszenie zadłużenia publicznego o ponad 50% wartości nominalnej (banki będą musiały odpisać ją na straty). Nastroje inwestorów pogorszyła rosnąca niepewność przywódców eurogrupy co do wypłaty obiecanej pożyczki. Chcieli oni bowiem silniejszego nadzoru nad Grecją, w szczególności nad wdrożeniem oszczędności oraz obsługą długu. Rozważali opóźnienie wypłaty pomocy lub udzielanie jej w transzach, pojawiło się wiele kontrowersyjnych artykułów w mediach. Obrazy gwałtownych demonstracji na ulicach Aten oraz starć z policją zapewne nie wpłynęły na uspokojenie niepokojów. Ostatecznie nie zezwolono na niewypłacalność Grecji, gdyż ministrowie finansów krajów strefy euro zatwierdzili nowy pakiet pomocowy dla Grecji wart 130 mld euro.

 

W ostatnich dwóch tygodniach opublikowane dane makroekonomiczne były lepsze od prognoz, m.in. indeks ZEW oraz wstępne odczyty PKB w strefie euro. Ponadto zbliża się termin rundy udzielania przez Europejski Bank Centralny niskooprocentowanych 3-letnich pożyczek bankom komercyjnym, pod co mogą grać inwestorzy na rynkach akcji. Zgodnie z powiedzeniem - "kupuj plotki, sprzedawaj fakty" (Long-Term Refinancing Operation - LTRO to odpowiednik amerykańskiego Quantitative Easing - QE czy QE2). Po pierwszym przetargu (21 grudnia) na głównych europejskich parkietach giełdowych przez następne 2 miesiące obserwowaliśmy bowiem dynamiczne wzrosty.

 

Na polskiej giełdzie małe i średnie spółki radzą sobie dużo lepiej niż blue-chipy.

 

 

Wykres WIG20 na dzień 17.02.2012 (interwał tygodniowy)

 

 

 

Wykres WIG na dzień 20.02.2012 (interwał dzienny)

 


 

 

W dodatku edukacyjnym "Obligacje" znajdą Państwo m.in. informacje o: istocie obligacji, różnicach między obligacjami a akcjami, funkcjach obligacji, podstawowych cechach charakteryzujących obligacje, rodzajach obligacji ze względu na m.in. podmiot emitujący, termin wykupu, rodzaj i moment wypłaty odsetek, rodzaj świadczeń przypisanych do obligacji, przepływach gotówkowych właściciela obligacji z kuponem i zerokuponowej, wartości obligacji - nominalnej, emisyjnej, rynkowej i rozliczeniowej, ryzyku związanym z inwestycją w obligacje - kredytowym i stopy procentowej, prawach pierwszeństwa oraz obligacjach strukturyzowanych.

 

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Portfel SII Odc. 24 "Bez zmian"