Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Portfel SII Odc. 22 "CDRED i RNK"

CZĘŚĆ 1) Komentarz rynkowy

Wszystko wskazywało na to, że bieżący tydzień upłynie pod dyktandem niedźwiedzi, a przez światowe parkiety przetoczy się fala wyprzedaży akcji. Podczas weekendu bowiem agencja ratingowa Standard&Poors obniżyła oceny wiarygodności dziewięciu krajów Strefy Euro. Potrójne A straciły Francja i Austria, a następnie nawet – podwalina europejskiego planu antykryzysowego – EFSF (spadek do AA+). Dwa stopnie w dół obcięto ratingi Włoch, Hiszpanii i Portugalii. Reakcja rynku okazała się jednak zupełnie odwrotna niż oczekiwano. Indeksy giełd od początku tygodnia zaczęły mocno zyskiwać na wartości i odrabiać straty do amerykańskich odpowiedników. Pomogły temu poniedziałkowe słowa Prezesa EBC Mario Draghiego, który ocenił, że nadszedł czas, aby inwestorzy i instytucje nadzorujące mniej polegali na ocenach agencji ratingowych. Ponadto reakcja na to zdarzenie była już uwzględniona w cenach akcji i wycenie walut. Dodatkowo pozytywne sygnały generuje obecnie analiza techniczna, która jest często stosowana przez inwestorów na świecie. Sytuacja taka zdarza się na giełdach nader często. Mianowicie w czasie, gdy aktywność inwestorów jest niewielka, wiara w poprawę sytuacji zanika, a na rynek napływają jeszcze złe informacje (dalsze problemy Grecji – możliwe niekontrolowane bankructwo), ku zdziwieniu tłumu rozpoczyna się ruch wzrostowy. Negatywne dane są już bowiem zdyskontowane. Wyniki spółek są dobre, aukcje obligacji kończą się sukcesem, a dane makroekonomiczne po serii spadków i ustabilizowaniu zaczynają się podnosić. Coraz bardziej widoczne zaczynają być efekty niskooprocentowych pożyczek Europejskiego Banku Centralnego wspierających płynność banków w Europie. Ten program nadzwyczaj łagodnej polityki monetarnej „konserwatywnego” EBC jest nazywany europejskim odpowiednikiem QE, czyli luzowania ilościowego prowadzonego przez amerykański bank centralny (obecnie suma bilansowa EBC jest wyższa niż Fedu, od sierpnia 2011 r. wzrosła aż o blisko 40%). Działania te mocno ograniczyły ryzyko niekontrolowanego pogłębienia się kryzysu zadłużeniowego, ponieważ instytucje finansowe mają więcej środków na zakupy ryzykownych aktywów. Akcja trzyletnich niskooprocentowanych pożyczek dla banków komercyjnych zostanie powtórzona w lutym br.

 

Pomimo tego, że indeks WIG20 nadal porusza się w kanale trendu bocznego i jest słabszy od indeksów zachodnioeuropejskich (o amerykańskim nie wspominając) zaczyna generować już pozytywne sygnały. Przełamana została linia trendu spadkowego krótko- i średnioterminowego oraz nastąpiło wybicie z trójkąta z luką, przypominającą lukę hossy. Sytuacja ta wpłynęła niewątpliwie na wzrost udziału optymistów. Odsetek byków w badaniu INI zwiększył się już piąty tydzień z rzędu i już niewiele brakuje mu do poziomu sprzed kulminacji kryzysu na giełdach (czyli początku sierpnia po obniżce ratingu USA). Inwestorzy nadal muszą być jednak ostrożni. Za oceanem nastąpiło bowiem już pierwsze pogorszenie nastrojów. Co więcej amerykańskie indeksy dochodzą już do szczytów z połowy 2011 roku, które stanowią istotne opory. Ciężko będzie pokonać te poziomy "z marszu", choć poprawiające się dane makro mogą w tym pomóc.

 

O tym, że to jeszcze nie koniec problemów świadczą poniedziałkowe słowa szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), która na szczycie eurogrupy apelowała o zwiększenie funduszy ratunkowych, aby uniknąć kłopotów z wypłacalnością Włoch i Hiszpanii. Naciskała również na lepszą ochronę banków i wprowadzenie euroobligacji. Jednak inwestorzy bardziej obawiali się braku porozumienia o redukcji greckiego długu (przedstawiciele bankowców skarżyli się, że rentowność nowych papierów proponowana przez Ateny sprawiłaby, że ich straty wyniosą nie 50 proc. ale 65-70 proc.), co może doprowadzić do chaotycznego bankructwa Grecji.

 

 

Wykres WIG20 na dzień 20.01.2011 (interwał tygodniowy)

 


 

 

W dodatku edukacyjnym znajdą Państwo m.in. informacje o: definicji akcji oraz ich funkcjach, historii akcji, działalności spółki akcyjnej, prawach majątkowych i niemajątkowych akcjonariuszy, rodzajach akcji oraz o tym, które z nich są notowane na giełdzie, rodzajach cen akcji, debiutach giełdowych spółki akcyjnej i statystykach akcji na GPW, ryzyku związanym z posiadaniem akcji oraz inne ciekawostki.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Portfel SII Odc. 22 "CDRED i RNK"
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie