Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Odpowiedź Emperii na pytania zadane przez SII

W dniu 5.12.2011 r. Emperia Holding S.A. opublikowała odpowiedzi na pytania zadane w dniu 17.11.2011 r.  przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Odpowiedź spółki Emperia Holding S.A.

Warto dodać, że pytania zadane przez Stowarzyszenie dotyczyły niestandardowych, a zarazem kontrowersyjnych zmian w Statucie spółki.

W odpowiedzi Stowarzyszenia (na powyższą odpowiedź Emperii), która została skierowana do spółki w dniu 06.12.2011, ale jeszcze przed rozpoczęciem obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenie wyraziło ocenę, że  argumenty przedstawione przez Spółkę w zakresie uzasadnienia projektu uchwały nr 3 najbliższego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia (dotyczącej przyznania indywidualnych uprawnień)  nie są wystarczające dla podjęcia tejże uchwały. W ocenie Stowarzyszenia uchwała przegłosowana w proponowanym kształcie może zostać skutecznie zaskarżona.

 

Z kolei mając na uwadze założenia do uchwały nr 4 najbliższego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia (dotyczącej ograniczenia prawa głosu do 20%) Stowarzyszenie wyraziło opinię, że co do zasady nie są one w interesie akcjonariuszy mniejszościowych Spółki. Niemniej mając na względzie uzasadnienie Zarządu przedstawione do niniejszej uchwały, a także mając na uwadze strukturę akcjonariatu Spółki można dostrzec racjonalność takiej propozycji zmian. W ocenie Stowarzyszenia ograniczenie prawa głosu do 20%, które zostaje zniesione po przekroczeniu przez akcjonariusza progu 66 proc. głosów powinno jednak obejmować równolegle wszystkich akcjonariuszy. W innym przypadku po przekroczeniu przez akcjonariusza progu 66% głosów, ograniczenia przewidziane uchwałą będą dotyczyć wyłącznie akcjonariuszy mniejszościowych, a to nie leży w ich interesie. Ponadto sprzeczne z przepisami Kodeksu spółek handlowych, czy też Ustawy o ofercie wydają się w ocenie Stowarzyszenia zapisy statutowe dotyczące ograniczenia prawa głosu do jednej akcji w związku z niewypełnieniem obowiązków informacyjnych względem Zarządu. Dlatego też Stowarzyszenie jest przeciwne treści uchwały w proponowanym dotychczas brzmieniu.

 

Ponadto choć w ocenie Stowarzyszenia uchwała nr 5 najbliższego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia (dotycząca opcji sprzedaży)  ma na celu ochronę interesu akcjonariuszy mniejszościowych i jest dla akcjonariuszy korzystna, to jednak również budzi wątpliwości prawne. Idea zmian w zakresie przyznania akcjonariuszom mniejszościowym opcji sprzedaży może stać w ocenie Stowarzyszenia w sprzeczności z obowiązującymi przepisami Ustawy o ofercie.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Odpowiedź Emperii na pytania zadane przez SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie