Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 13.10

Za nami powyborczy tydzień, który obfitował w bardzo dobre nastroje inwestorów. Strona popytowa postanowiła nie czekać na unormowanie się sytuacji i wybrała się na zakupy mocno przecenionych akcji spółek mimo tego, że dno mogło nie zostać jeszcze ostatecznie ukształtowane. Byki zdały sobie sprawę, że wszystkie najgorsze informacje mogą być już odzwierciedlone w cenach akcji, spółki osiągają dobre wyniki, a ich skrajne niedowartościowane jest wspaniałą okazją do zarobku. To właśnie w najcięższych czasach dobrze dobrane instrumenty dają ponadprzeciętnie stopy zwrotu. Inwestorzy mniej doświadczeni, sparaliżowani strachem przed kontynuacją spadków czekają aż na rynek będą napływały same dobre wiadomości. Jednak wtedy nie będzie już tak spektakularnych okazji, gdyż gospodarka osiągnie szczyt koniunkturalny, a indeksy giełdowe szczyty.

 

 


Wzrostom indeksów giełdowych pomagały pozytywne, a mówiąc bardziej precyzyjnie lepsze od prognoz dane makroekonomiczne (m.in. o produkcji przemysłowej w Strefie Euro +5,3% r/r oraz o inflacji w Polsce - 3,9% r/r). Z drugiej strony problemy z przegłosowaniem reformy EFSF na Słowacji zostały praktycznie zignorowane (zostały one przegłosowane w czwartek), podobnie jak obniżki ratingów banków. Wartość indeksu WIG20 przekroczyła nawet 2300 pkt. Niestety dobra passa skończyła się w czwartek. Złych danych nawiązujących do przyszłości było zbyt wiele i do głosu doszły niedźwiedzie. Stało się tak po publikacji biuletynu Europejskiego Banku Centralnego, który mówił, że obciążenie banków (niezbędną) restrukturyzacją długu Grecji to błąd, gdyż obniży to wiarygodność całej Strefy Euro. Ponadto opublikowano niższe prognozy dla gospodarki niemieckiej.

 

Pierwszy raz od wielu tygodniu zarówno wyniki polskiego, jak i amerykańskiego badania nastrojów inwestorów wykazały, że przeważa grupa byków. Udział inwestorów oczekujących trendu wzrostowego przez najbliższe pół roku wzrósł aż o 8,5 pkt. proc. do poziomu 41,8% (39,8% za oceanem). Odsetek niedźwiedzi choć mocno spadł, nadal utrzymuje się na wysokim 32,8-procentym poziomie. Najmniej inwestorów prognozuje, że na rynku będzie konsolidacja – 25,4%. Czy wyraźne wyhamowanie udziału niedźwiedzi zwiastuje koniec spadków?

 

 

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 13 października 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody książkowe!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie