Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 06.10

Ostatnie 3 dni mijającego tygodnia można określić jako czas odreagowania. W tym okresie najlepiej prezentowały się spółki z branży surowcowej, budowlanej oraz banki, które wcześniej były najmocniej przeceniane. Choć techniczny obraz WIG20 nadal przedstawia możliwą kontynuację trendu spadkowego to pojawili się już inwestorzy długoterminowi traktujący obecne poziomy cenowe jako atrakcyjne. Bierni nie okazali się również Ci inwestorzy, którzy liczyli na krótkoterminową korektę spadków i dołączyli się do strony popytowej. Kiedy wypadnie dołek nikt nie wie, ale obecne wyceny - porównywalne do tych z początku 2009 roku – nie wydają się wygórowane.

 

Na rynkach finansowych wciąż panuje jednak ogromna niepewność co do rozwoju kryzysu zadłużenia w Strefie Euro. Zamiast prezentacji systemowego planu ratowania Grecji i dokapitalizowania banków, mamy do czynienia z decyzjami, które odwlekają problem na przyszłość i polegają na „kupowaniu czasu” (nadal nie ma zgody wszystkich państw na rozszerzenie kompetencji EFSF, który mógłby obronić banki interweniując na rynku wtórnym obligacji). Zdecydowanie nie służy to rozwojowi gospodarczemu na świecie, którego prognozy są wciąż obniżane przez analityków. Brak zdecydowanych decyzji polityków coraz bardziej pogrąża świat finansów (obniżki ratingu o 3 stopnie dla Włoch przez agencję Moody’s). W mediach pojawia się coraz więcej informacji o zbliżających się problemach europejskich banków mocno zaangażowanych w sektorze publicznym (m.in. problem francusko-belgijskiej grupy Dexia). Wszystko to przysłania publikowane dane makroekonomiczne sygnalizujące poprawę sytuacji gospodarczej, które w takim wypadku są bez znaczenia. Dla rozwoju dalszych wypadków na GPW kluczowe będą nie czynniki fundamentalne a obawy dotyczące sytuacji w UE i Stanach Zjednoczonych. Giełdy dyskontują przyszłość, a dane makro to już historia.

 

W ubiegłym tygodniu nastąpiła poprawa nastrojów inwestorów, po wcześniejszych bardzo pesymistycznych wynikach. Udział niedźwiedzi spadł z rekordowego poziomu 43,8% do poziomu 37,2% (spadek aż o 6,1 pkt. proc.). Sytuacja ta odpowiada zastosowaniu wyników wskaźnika INI, jako wskaźnika kontrariańskiego, gdyż ubiegły tydzień cechujący się skrajnym marazmem i pesymizmem był znakomitym czasem na zakupy. Dodatkowo mocno wzrósł odsetek inwestorów oczekujących trendu bocznego w najbliższych miesiącach, osiągając poziom 29,5%. Wśród inwestorów za oceanem wystąpiła duża mniejsza poprawa nastrojów. Udział niedźwiedzi spadł o 1,1 pkt. proc. i nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie 45,7%.

 

 

Zobacz komentarz w TVN CNBC

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 6 października 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody książkowe!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 06.10
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie