Chat with us, powered by LiveChat

Pierwszy Ogólnopolski Test Wiedzy o Inwestowaniu

Czy korzystniej jest otrzymać tysiąc złotych dzisiaj, czy tysiąc dwieście za rok?
Czy NewConnect to nazwa firmy telekomunikacyjnej, a WIG20 to nowa gra komputerowa? Czy Polacy rozumieją zasady i mechanizmy rządzące gospodarką i jak zachowują się w obliczu ryzyka?  Odpowiedzi na te pytania poznamy już 16 października  br. podczas Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Inwestowaniu, który jest elementem programu Akcjonariat Obywatelski. 

 

Test jest jednym z pierwszych działań, które pozwolą na ocenę naszej wiedzy z zakresu podstaw ekonomii, umiejętności liczenia, czy codziennych zachowań w gospodarowaniu naszymi finansami. Jego wyniki posłużą m.in. przygotowaniu działań edukacyjnych mających na celu zwiększenie ekonomicznej świadomości Polaków, prowadzonych w ramach projektu Akcjonariat Obywatelski. Zebrane podczas Testu wyniki zostaną również zaprezentowane w przygotowanym przez  TNS Pentor raporcie podsumowującym i oceniającym z jakimi obszarami wiedzy Polacy mają największe problemy, co sprawia nam najwięcej trudności, a w której dziedzinie jesteśmy bezkonkurencyjni.

 

Podczas pierwszej edycji Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Inwestowaniu sprawdzi swoją wiedzę ponad 300 osób, w tym znane osobistości świata mediów, polityki, biznesu i sztuki oraz studenci. Projekt realizowany jest w ramach programu edukacyjnego Akcjonariat Obywatelski i odbędzie się 16 października br. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Uczestnicy zabawy udzielać będą odpowiedzi na pytania zebrane w czterech blokach tematycznych związanych z psychologią inwestowania, praktyczną wiedzą z matematyki, giełdą i jej mechanizmami oraz ekonomią.

 

-Test stanowi ważny etap w realizacji prowadzonych przez nas działań edukacyjnych. Ich celem jest przede wszystkim dostarczanie wiedzy na temat inwestowania, tak by Polacy przełamali swoje obawy przed giełdą, a decydując się na inwestycje w akcje spółek  publicznych robili to świadomie. Ogólnopolski Test Wiedzy o Inwestowaniu po raz pierwszy pozwoli nam sprawdzić nie tylko wiedzę Polaków z zakresu ekonomii i giełdy, ale również nasz stosunek do ryzyka – mówi Minister Skarbu Państwa, Aleksander Grad.


Osoby zainteresowane udziałem w Teście mogą rejestrować się na stronie internetowej www.akcjonariatobywatelski.pl. Na stronie internetowej została przygotowana także specjalna aplikacja, która umożliwi sprawdzenie swojej wiedzy internautom, którzy będą rozwiązywać test w tym samym czasie i na tych samych zasadach, co uczestnicy zebrani na Uniwersytecie Warszawskim.  A jeśli tego dnia nie będziemy mogli zjawić się w auli UW, ani zasiąść przy ekranie komputera – nic straconego. Test będzie dostępny na stronie www jeszcze przez tydzień. Na najlepszych uczestników czekają atrakcyjne nagrody.


- Zachęcam wszystkich do udziału w Teście i sprawdzenia swojej wiedzy. Wyniki Testu pomogą nam w przygotowywaniu kolejnych działań edukacyjno-informacyjnych, które w jeszcze efektywniejszy sposób będą popularyzowały wiedzę o finansach wśród polskiego społeczeństwa – mówi Iwona Sroka, Prezes KDPW.


Ogólnopolski Test Wiedzy o Inwestowaniu odbędzie się 16 października 2011 roku w godzinach 11:30-13:30 w siedzibie Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Został objęty patronatem korporacyjnym Telewizji Polskiej i będzie emitowany w portalu informacyjnym TVP INFO, a także na stronie internetowej Akcjonariatu Obywatelskiego i partnerów akcji. Transmisję internetową zapewni InfoEngine.


Przebieg oraz wyniki testu komentować będą wybitni polscy ekonomiści oraz goście specjalni: Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ludwik Sobolewski, Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Iwona Sroka, Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, Główny Doradca Ekonomiczny PricewaterhouseCoopers prof. Witold Orłowski, współtwórca i wieloletni Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Wiesław Rozłucki oraz kierownik Katedry Psychologii Ekonomicznej, Wiceprezes TNS Pentor Jerzy Głuszyński, a także kierownik  Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi przy SWPS prof. dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz.

 

***

Akcjonariat Obywatelski to program Ministerstwa Skarbu Państwa, którego celem jest  doprowadzenie do świadomego i powszechnego uczestnictwa Polaków w życiu społeczno gospodarczym i przemianach własnościowych. Idea Akcjonariatu Obywatelskiego  zapoczątkowana została podczas debiutów giełdowych PZU, Tauron PE oraz GPW. W ramach programu wprowadzone zostały rozwiązania ułatwiające inwestorom indywidualnym udział w ofertach publicznych spółek Skarbu Państwa. Równocześnie realizowana jest kampania edukacyjna „Akcjonariat Obywatelski. Inwestuj Świadomie” pokazująca w jaki sposób aktywnie zarządzać oszczędnościami oraz korzystać  z możliwości inwestycyjnych jakie daje giełda. Aktywny udział w realizacji projektów edukacyjnych biorą: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Izba Domów Maklerskich oraz spółki giełdowe PZU i Tauron PE.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie