Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 01.09

 

Za nami kolejny tydzień, w którym inwestorzy mogli odetchnąć z ulgą. Ponownie część strat została odpracowana, a także pojawiło się  wiele okazji do zarobków. Wszystko wskazuje na to, że obawy wśród inwestorów dotyczące możliwej recesji gospodarki światowej były przesadzone, podobnie jak towarzysząca im przecena kursów akcji (wywołana bankructwem Grecji i obniżką ratingu dla USA). Dane makroekonomiczne nie napawają jednak zbytnim optymizmem, nie wiadomo czy to już koniec złych informacji. Inwestorzy w skupieniu obserwują wszystkie dane obrazujące kondycję gospodarki, każda z nich ma obecnie ogromne znaczenie. Na początku tygodnia pozytywnie zaskoczyła publikacja dynamiki PKB Polski w II kwartale bieżącego roku, która wyniosła 4,3% r/r (prognoza 4,2% r/r).

 

Zwyżki indeksów giełdowych mają również odzwierciedlenie w nastrojach inwestorów. Co prawda odsetek inwestorów oczekujących hossy w zbliżającym się półroczu spadł do 34,9%, jednak udział pesymistów wieszczących bessę na rynku spadł zdecydowanie bardziej – aż o 10,1 pkt. proc. – do poziomu 27,9%. Obecnie największa grupa inwestorów jest neutralnie nastawiona do sytuacji na rynku, przewidując trend horyzontalny na zbliżające się miesiące (37,2%). Można to tłumaczyć wstrzymywaniem się inwestorów od decyzji inwestycyjnych do czasu wyjaśnienia problemów zadłużeniowych.

 

Za oceanem również nastąpiła poprawa nastrojów, na co wskazują wyniki badania tamtejszego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Podobnie jak w badaniu INI najmocniej wzrósł odsetek inwestorów oczekujących trendu bocznego (29%), a najmocniej spadł udział niedźwiedzi (aż o 8,6 pkt. proc. do 32,3%). W ubiegłym tygodniu udział amerykańskich inwestorów o byczym nastawieniu ukształtował się na poziomie 38,6%.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 1 września 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:


 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody!


Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

"Wojna handlowa" oraz zmiany stóp procentowych Fed niekorzystnie wpływają na giełdy Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 01.09
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie