Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kto może wziąć udział w walnym zgromadzeniu? Jakie są zasady rejestracji? ]

Prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu ma każdy akcjonariusz spółki, niezależnie od liczby posiadancy akcji (może to być nawet jedna akcja!). Wystarcza tylko odrobina chęci i podstawowa wiedza na temat sposobu dokonywania rejestracji do udziału w obradach.


Zasady rejestracji udziału w walnym zgromadzeniu giełdowej spółki są proste. Inwestor, aby uzyskać prawo do uczestnictwa powinien spełnić łącznie dwa warunki:

 

  1. być akcjonariuszem na szesnaście dni przed datą walnego zgromadzenia (dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu), pamiętając przy tym o dwudniowym okresie rozliczeniowym obowiązującym w KDPW, co w praktyce dla rynkowych transakcji oznacza, że akcje, z których przysługiwać będzie prawo uczestnictwa, muszą zostać zakupione najpóźniej na dwie sesje giełdowe przed podanym przez spółkę w ogłoszeniu dniem rejestracji.
  2. złożyć w biurze maklerskim prowadzącym dla inwestora rachunek papierów wartościowych dyspozycję wystawienia imiennego zaświadczenia o prawie uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Dyspozycja taka może być złożona nie wcześniej niż po ogłoszeniu zwołania walnego zgromadzenia i nie później niż w pierwszym dniu powszednim po dniu rejestracji uczestnictwa. Koszt wystawienia takiego dokumentu uzależniony jest od obowiązujących stawek u poszczególnych brokerów, a przeważnie jest to opłata rzędu 20-30 zł. Wbrew obawom wielu inwestorów udział w walnym zgromadzeniu już od kilku lat nie wymaga blokowania akcji. Już  bowiem następnego dnia po dniu rejestracji mogą zostać one sprzedane bez utraty możliwości uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.

 

Akcjonariusz chcąc uczestniczyć w obradach walnego zgromadzenia powinien pamiętać także o zabraniu na nie własnego ważnego dokumentu tożsamości.

Zobacz również:

17.10.2017, Aktualności

SII Poleca: Price Action Day, 21 października 2017 r.

17.10.2017, Aktualności

SII Poleca: Price Action Day, 21 października 2017 r.

Price Action Day to wydarzenie poświęcone metodzie analizy ceny Price Action na rynku walutowym, akcyjnym oraz kontraktów terminowych na indeksy i surowce, które już 21 października zagości w warszawskim hotelu Sofitel Victoria. Czterech ekspertów rynkowych przez cały dzień będzie prezentował inwestorom indywidualnym zagadnienia związane z popularną strategią Price Action bazującą na najpopularniejszych formacjach świecowych.

Zobacz więcej

18.10.2017, Newsroom

Energa zwiększyła w III kw. zysk EBITDA o 13,9% rdr

18.10.2017, Newsroom

Energa zwiększyła w III kw. zysk EBITDA o 13,9% rdr

Spółka opublikowała szacunkowe wyniki uzyskane w III kw. 2017 roku. Zysk EBITDA wyniósł 500 mln zł wobec 439 mln zł przed rokiem, co oznacza wzrost o 13,9%.

Zobacz więcej

Logo SII