Chat with us, powered by LiveChat

Czy zysk na akcję i dywidenda na akcję to jest to samo? Jak wysoka może być kwota dywidendy?

Zysk przypadający na jedną akcję (EPS, Earnigs Per Share) jest wyliczeniem matematycznym, służącym m.in. do obliczenia wskaźnika cena/zysk (P/E, Price/Earnings), który to pokazuje, ile skłonni są zapłacić inwestorzy za 1 zł zysku wypracowanego przez spółkę (inaczej – po ilu latach zwróci się inwestycja, jeśli spółka będzie wypłacać 100 % zysku). Dzięki wskaźnikowi zysk na akcję (P/E) można porównywać spółki o różnych wielkościach, zyskach, cenach i liczbie akcji.

 

Zysk na akcję nie jest więc tym samym co dywidenda. Spółka może osiągać zysk, a mimo to dywidenda nie musi być wypłacana. Natomiast kwota dywidendy przypadająca na jedną akcję (DPS), to wartość faktycznie wypłacana akcjonariuszowi (wypłata jest pomniejszona o 19 % podatku, kwotę tę odprowadza spółka). Tylko w jednym więc przypadku - jeżeli spółka przeznaczy na wypłatę dywidendy 100 % zysku - wartość wskaźnika DPS będzie równa wartości wskaźnika EPS).

 

Dywidenda może być zarówno mniejsza niż zysk za ostatni rok obrotowy, ale może też być wyższa. Kwota przeznaczona do podziału między akcjonariuszy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy (wartość ta pomniejszana jest o niepokryte straty, akcje własne, kwoty które powinny być przeznaczone z zysku na kapitały zapasowe i rezerwowe).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie