Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 04.08

 

W ostatnich dniach nastąpiła drastyczna zmiana nastrojów wśród inwestorów giełdowych na całym świecie, w tym na naszym rodzimym rynku kapitałowym. Stało się tak, choć jeszcze w ubiegłym tygodniu większość z nich (44,6%) zakładała, iż zawarcie porozumienia oddalającego niewypłacalność rządu USA będzie pretekstem do wzrostu cen akcji. Niestety okazuje się, że większość była w błędzie, gdyż indeksy giełdowe wkroczyły w fazę większej korekty, a może i nawet bessy. W związku z tym możemy się jedynie domyślać, jak zmienią się nastroje inwestorów w kolejnym tygodniu badania INI.

 

Inwestorzy coraz bardziej obawiają się nawrotu recesji, głównie w strefie euro, na co wskazują wskaźniki wyprzedzające niektórych krajów (m.in. Hiszpanii i Włoch). Kryzys nie dotyka już tylko peryferii eurolandu, w związku z tym EBC skupuje obligacje (innymi słowy „dodrukowuje” pieniądze). Co gorsza z racji problemów z obsługą długów publicznych, nie można liczyć na wprowadzenie programów stymulacyjnych, a wręcz przeciwnie państwa muszą wprowadzać plany oszczędnościowe. Najbardziej negatywne nastroje występują wśród inwestorów amerykańskich, gdzie w tamtejszym badaniu Sentiment Survey aż 49,9% z nich oczekuje rynku niedźwiedzia w kolejnym półroczu. Udział pesymistów jest tam największy od 12 miesięcy.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 4 sierpnia 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:


 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

 

Głosuj zalogowany i wygrywaj nagrody!

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 04.08
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie