Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 09.06

 

Czwarta odsłona wyników badania Indeks Nastrojów Inwestorów po raz pierwszy napawa mniejszym optymizmem niż poprzednia. Skrajnie pozytywne nastawienie inwestorów do przyszłego trendu giełdowego w poprzedniej edycji okazało się odpowiednim czasem na realizację zysków. W świetle możliwych negatywnych scenariuszy rozwoju sytuacji w krajach z problemami zadłużeniowymi, inwestorzy coraz bardziej martwią się o podstawy wzrostu gospodarczego na świecie. Wygląda na to, że dopóki kryzys zadłużeniowy nie zostanie definitywnie zakończony, dopóty trend wzrostowy nie będzie kontynuowany.

 

Udział byków w tygodniu zakończonym w dniu 9 czerwca 2011 roku spadł poniżej 48%, głównie na rzecz odsetka niedźwiedzi. Jest on już nie trzy a dwa razy większy niż udział inwestorów oczekujących spadków na giełdzie w ciągu najbliższych 6 miesięcy. W porównaniu do poprzedniego tygodnia odsetek ten spadł aż o blisko 9 pkt. proc. Oprócz widocznych oznak hamowania wzrostu gospodarczego, na co wskazują wskaźniki wyprzedzające koniunkturę, w ostatnim tygodniu mieliśmy do czynienia z wypowiedzią FEDu na temat możliwego zakończenia programu QE2 (luzowania polityki momentalnej) i braku jego kontynuacji. Ponadto NBP po raz kolejny podwyższył stopy procentowe. Na zmianę sentymentu inwestorów mogły mieć wpływ również słabe zachowania indeksów giełd zagranicznych, choć w porównaniu do nich warszawski parkiet zachowywał się nie najgorzej. Jednak po szybkim powrocie do 2900 pkt. aktywowała się strona podażowa, która zatrzymała wzrosty. Udział niedźwiedzi wzrósł o 6,4 pkt. proc., a inwestorów nastawionych neutralnie do dalszej tendencji na rynku (oczekujących dalszej konsolidacji) o 2,5 pkt. proc. – odpowiednio do poziomu 22,8% i 29,4%.

 

Wyniki amerykańskiego odpowiednika INI - badania Sentiment Survey, wskazują natomiast na skrajnie negatywne nastroje tamtejszych inwestorów. Stosunek byków do niedźwiedzi jest tam odwrotny do tego, który występuje w Polsce. Inwestorów oczekujących wzrostów jest zaledwie 24,4%, a tych przeczuwających spadki jest aż 47,7%. Odsetek pesymistów w Stanach Zjednoczonych wzrósł w porównaniu do poprzedniego tygodnia aż o 14,2 pkt. proc. i obecnie znajduje się na najwyższym poziomie od dziesięciu miesięcy. Wg AAII kontynuacji trendu bocznego oczekuje 27,9% inwestorów.

 

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 9 czerwca 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

Zobacz również:

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

19.05.2018, Aktualności

Ogłoszenie o zwołaniu Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych na dzień 20 czerwca 2018 r.

Zarząd Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, zgodnie z § 28 ust. 2 Statutu Stowarzyszenia, zawiadamia że na podstawie § 26 ust. 1 Statutu, zwołuje na dzień 20 czerwca 2018 r. na godzinę 9:30 Zwyczajne Walne Zebranie, które odbędzie się we Wrocławiu.

Zobacz więcej

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

17.05.2018, Newsroom

Energa po wynikach za I kw. 2018 roku – podsumowanie czatu inwestorskiego

Inwestorzy mieli wczoraj (tj. 16 maja) okazję przepytać Jacka Kościelniaka, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Energi. W centrum zainteresowania inwestorów znalazły się wyniki finansowe, inwestycje, głównie w Ostrołękę C, a także wycena giełdowa spółki.

Zobacz więcej

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 09.06
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie