Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 26.05

 

Minął drugi tydzień, w którym inwestorzy mogli wziąć udział w nowym projekcie SII - „Indeksie Nastrojów Inwestorów”, wyrażając swoje przeczucie odnośnie przyszłego trendu na giełdzie. Wyniki INI z tygodnia zakończonego 26 maja 2011 roku wskazują na wzrost zdecydowania inwestorów co do przyszłego kierunku trendu na giełdzie. Udział osób oczekujących kontynuacji trendu horyzontalnego spadł na rzecz wzrostu odsetka byków i niedźwiedzi.

 

Udział inwestorów nastawionych neutralnie do kierunku tendencji na giełdzie spadł z 39,9 do 31,5% (o 8,4 pkt. proc.). Nadal pozostaje na wysokim poziomie, ze względu na niejednoznaczne informacje napływające na rynek. Z jednej strony aktualna sytuacja techniczna sprzyja bykom. Indeks WIG20 obronił wsparcie na poziomie 2800 pkt., co wydaje się dobrze wróżyć rynkowi akcji na przyszłość. Odsetek optymistów, którzy oczekują trendu wzrostowego na giełdzie przez następne 6 miesięcy wzrósł do 46,5% (z 42,8% w poprzednim tygodniu). Natomiast z drugiej strony dane makroekonomiczne obrazują: możliwe hamowanie wzrostu gospodarczego (ze względu na wskaźniki wyprzedzające koniunkturę) oraz nadal słabą sytuację na rynku pracy, a przede wszystkim rosnące obawy przed kryzysem zadłużeniowym. W ostatnich dniach agencje ratingowe obniżyły bowiem perspektywy dla długu m.in. Włoch i Japonii (wcześniej dla USA), a Grecja stanęła na progu bankructwa. Sytuacja ta wpłynęła zapewne na wzrost niedźwiedzi. Udział inwestorów oczekujących spadków na giełdzie wzrósł o 4,7 pkt. proc. do 22%.

 

Natomiast sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest niemal przeciwna do tej wskazywanej przez badanie INI. Wyniki amerykańskiego Sentiment Index wskazują, że nastroje bycze ma obecnie jedynie 25,6% inwestorów, a niedźwiedzie aż 41,4% (najwięcej w tym roku). Należy jednak pamiętać, że indeks ten często ma zastosowanie kontrariańskie, tzn. najbardziej pesymistyczne nastroje na rynku bywają najlepszą okazją do rozpoczęcia zakupów. Co trzeci inwestor nie oczekuje zmian.

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 26 maja 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 26.05