Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 19.05

 

 

W tygodniu zakończonym w czwartek 19 maja inwestorzy mogli po raz pierwszy wziąć udział w badaniu Indeks Nastrojów Inwestorów - nowym projekcie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

 

 

Wyniki INI wskazują pozytywno-neutralne przewidywania polskich inwestorów co do kierunku trendu na giełdzie w okresie najbliższych 6 miesięcy. Inwestorów, którzy oczekują wzrostów (byków) było aż 42,8%, a nastawionych neutralnie, czyli oczekujących dalszego trendu bocznego - 39,9%.

 

Ma to poparcie w aktualnej sytuacji rynkowej. Indeks blue-chipów WIG20 po wybiciu z średnioterminowej konsolidacji, powrócił w okolice wcześniejszego oporu na poziomie 2800 punktów (obecnie stanowiącego wsparcie). Dane makroekonomiczne nadal wskazują na wzrost gospodarczy i brak silnych przesłanek do zmiany trendu. Jednak inwestorzy nie zapominają o problemach zadłużeniowych, głównie krajów Strefy Euro.

 

Ponadto według wyników INI zaledwie co szósty inwestor oczekuje spadków na giełdzie w przyszłości (17,3%). Jest to odsetek zdecydowanie niższy niż w przypadku amerykańskiego odpowiednika INI - badania Sentiment Survey, publikowanego przez amerykańskie SII. W jego przypadku w ubiegłym tygodniu przeważały nastroje pesymistyczne. Niedźwiedzi, czyli inwestorów oczekujących trendu spadkowego na tamtejszej giełdzie, było aż 41,3% - najwięcej od wielu miesięcy. Udział ten systematycznie rósł od początku majowej korekty na rynkach. W amerykańskim badaniu byków i oczekujących braku zmian było odpowiednio 29,7% i 32%.

 

Wyniki INI z tygodnia zakończonego w czwartek 19 maja 2011 roku

Trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy będzie:

 

 

 

Pamiętaj aby co tydzień oddać swój głos w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

Wystarczy jedno kliknięcie na www.sii.org.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Komentarz do wyników badania INI z tygodnia zakończonego w dniu 19.05