Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Portfel SII odc. 4 - ETFW20L

Przyczyny transakcji

1) Czynniki fundamentalne

 • dobrze zdywersyfikowany portfel - nie wiemy jaka branża wyciągnie indeksy na szczyty, zakładając, że GPW dołączy w końcu do kontynuujących hossę rynków zagranicznych
 • inwestowanie pasywne (w indeks) w 20 największych i najpłynniejszych spółek giełdowych daje nam pewność, że nie przegramy znacząco z indeksem blue-chipów (kurs ETF ~ 1/10 wartości indeksu + ekwiwalent dywidendy + tracking error)
 • dywidenda w wysokości około 4,8 zł (stopa 1,8%) wypłacona w horyzoncie około 1 miesiąca. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony "dzień dywidendy", w którym każdy posiadacz certyfikatów ETF dostanie do niej prawo.

 

2) Czynniki techniczne

 • kanał wzrostowy od debiutu 22 września 2010 roku
 • klin wzrostowy na WIG20, odbicie od SMA100
 • duże zaległości do indeksów z rynków zagranicznych
 • wolumen niewielki w ostatnim czasie ze względu na konsolidację indeksu, jednak płynność jest zapewniona przez animatorów

 

Decyzja inwestycyjna

Kupno 4 certyfikatów ETFW20L po cenie 276,50 zł, czyli wartość transakcji wyniosła 1106 zł, co stanowi ok. 5% wartości portfela. Zapłaciliśmy prowizję 4,31 zł (0,39% wartości zlecenia).

Zlecenie stop loss ustaliliśmy na poziomie 262 zł (-5%).

 


 

 

Pozostała część portfela

Nie zmianiamy zaangażowania ani nie przesuwamy stop lossa w przypadku akcji PKO BP. Sprzedaliśmy (niestety) 98 akcji Kopex, ponieważ uaktywniło się nasze zlecenie stop loss po cenie 19,50 zł. Razem z prowizją ponieśliśmy na tej transakcji 113,68 zł straty.

 

 

* Lyxor ETF WIG20

 • „fundusz notowany na giełdzie” (ang. Exchange Traded Fund)
 • 22 września na GPW debiut na GPW
 • naśladuje zmiany indeksu 20 największych i najpłynniejszych spółek giełdowych
 • dzięki niemu za pomocą jednego zlecenia o wartości około 280 złotych (obecnie) można zakupić dobrze zdywersyfikowany portfel
 • prostota i popularność oraz przejrzystość inwestycji i zapewniona płynność


ETF (różnice w stosunku do klasycznego TFI) - zalety

 1. Jest to fundusz pasywny - jego celem inwestycyjnym jest jak najwierniejsze odzwierciedlanie indeksu WIG20 (jego wzrostów i spadków), a nie osiągnięcie jak najwyższej stopy zwrotu.
 2. Wycena jednostek jest ciągła w czasie trwania sesji giełdowej, a nie tylko raz dziennie.
 3. Cechuje się przy tym niskimi opłatami za zarządzanie (tylko 0,5% w skali roku) oraz brakiem dodatkowych opłat manipulacyjnych, także za wejście i wyjście z inwestycji.
 4. Koszty zakupu/sprzedaży określają - podobnie jak dla akcji - prowizje domu maklerskiego.
 5. Kurs ETF przewyższa nieznacznie kurs indeksu WIG20, ponieważ jego cena zawiera wspomnianą opłatę za zarządzanie i ekwiwalent dywidendy.

 

 

Wykres ETF (wraz z wolumenem) i WIG20

 

 

 

Więcej o ETF-ach w podcaście Echa Rynku odcinek 79

Skrócony prospekt emisyjny Lyxor ETF WIG20

 

Dodatek edukacyjny "Stop lossy", czyli jak zarządzać kapitałem.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Portfel SII odc. 4 - ETFW20L
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie