Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Walne Cognoru wyraziło zgodę na zakup spółek produkcyjnych od Złomrexu

Tym razem Złomrex wziął udział w głosowaniu i „pomógł” akcjonariuszom mniejszościowym w podjęciu trudnej decyzji. Zwiększenie liczby członków Rady Nadzorczej wstępem do pojawienia się nowego akcjonariusza?

 

W dniu 2 lutego 2011 odbyło się Walne Zgromadzenie Cognor SA. Zarząd zwołał to Walne, przychylając się do wniosku części akcjonariuszy mniejszościowych, którzy nie mogli (?) wziąć udziału w Walnym, jakie miało miejsce w dniu 29 grudnia 2010, i uznali wyniki głosowania za „niemiarodajne”.  Chodziło o wyrażenie zgody przez Walne Zgromadzenie na zawarcie transakcji nabycia przez Cognor trzech spółek za 703 mln zł od akcjonariusza większościowego, czyli Złomrexu, który posiada 64,4% udział w kapitale i ogólnej liczbie głosów Cognor. W grudniu część akcjonariuszy mniejszościowych obecnych na Walnym miała wątpliwości co do wyceny spółek i proponowanej wartości transakcji i uchwała nie została przyjęta. Złomrex zgodnie z wcześniejszą deklaracją nie brał udziału w głosowaniu.


Sprawa nabycia aktywów od Złomrexu została zatem w odstępie miesiąca powtórnie postawiona w porządku obrad walnego zgromadzenia. Tym razem Złomrex nie deklarował, że nie weźmie udziału w głosowaniu. Walne Cognor z 2 lutego, podobnie jak grudniowe, zostało poprzedzone spotkaniem zarządu z akcjonariuszami. Na spotkaniu szczegółowo zaprezentowano metody wyceny wraz z założeniami, a akcjonariusze mieli możliwość dyskusji z zarządem spółki oraz podmiotem sporządzającym wycenę.


Na Walnym Zgromadzeniu 2 lutego stawiło się ponad 30 akcjonariuszy indywidualnych. Poza Złomrexem i jego spółkami zależnymi na Walnym nie zarejestrował się żaden podmiot instytucjonalny. Tym razem dyskusja trwała krócej, a uchwała została przyjęta. Za wyrażeniem zgody oddano 42.951.200 głosów, przeciw było 270.000 głosów. Oznacza to, że nawet gdyby Złomrex nie wziął udziału w głosowaniu (zarejestrował 41.081.081 akcji), uchwała i tak by przeszła stosunkiem głosów 1.869.869 do 270.000. Inwestorzy oczekują efektów realizacji zapowiedzianej strategii, w szczególności generowania wyników operacyjnych nabywanych podmiotów w takiej wysokości, żeby była możliwa obsługa odsetek i spłaty kapitału w związku z przejęciem zobowiązań z tytułu obligacji wyemitowanych przez spółkę Złomrexu i wykazywanie satysfakcjonujących akcjonariuszy wyników finansowych grupy Cognor.


Walne zadecydowało również o zmianie statutu w ten sposób, że Rada Nadzorcza będzie mogła liczyć teraz nie 5 członków, ale nawet do 7 członków. W kontekście nieujawniania się jak dotąd innych akcjonariuszy instytucjonalnych poza Złomrexem, pojawiły się pytania, czy należy się spodziewać takiego ujawnienia w niedługim czasie i potencjalnie wejścia przedstawiciela takiego akcjonariusza w skład poszerzonej Rady Nadzorczej.

 

Mariusz Kanicki

specjalista ds. interwencji i analiz
e-mail: mkanicki@sii.org.pl
tel: 071 332 95 66

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Logo SII