Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Rekordowa kara za manipulację kursem akcji Pażura

Dwa miliony złotych grzywny za manipulację kursem


 

Zapadły sądowe wyroki grzywny i więzienia dla czterech osób, które dziesięć lat temu manipulowały kursem spółki Pażur.

 

Milion złotych grzywny i rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata dla jednej osoby i 350 tys. zł grzywny oraz 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata - to wyroki, jakie wydał kilka dni temu warszawski sąd w sprawie manipulacji akcjami spółki Pażur od debiutu w listopadzie 1999 roku do września 2000 roku.

 

Ówczesna Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (dziś to Komisja Nadzoru Finansowego) skierowała zawiadomienie do ówczesnego Urzędu Ochrony Państwa we wrześniu 2000 roku gdy stwierdziła, że siedem podmiotów (osoby fizyczne i prawne) poprzez transakcje między sobą spowodowało duży wzrost kursu (o ponad 400 proc., do 42,9 zł) i obrotu akcjami spółki zajmującej się dystrybucją wyrobów tytoniowych.

 

Firma Pażur popadła w kłopoty finansowe i nie zdołała porozumieć się z wierzycielami. W 2003 roku sąd ogłosił jej upadłość, a w 2005 roku jej akcje zostały wykluczone z obrotu giełdowego.

 

Milion złotych to najwyższa jak do tej pory kara nałożona na jedną osobę za manipulację kursem. Dwa lata temu za taki czyn sąd skazał byłego prezesa ZPUE na 250 tys. zł grzywny.

 

Źródło: www.parkiet.com

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

Logo SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie