Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Pozew o uchylenie uchwały ZWZ spółki P.R.I. Pol-Aqua S.A.

Szanowni Państwo,

 

informujemy, że w dniu 15 lipca przesłaliśmy do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy pozew o uchylenie Uchwały nr 22/2010 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki P.R.I. Pol-Aqua S.A. z dnia 17 czerwca 2010 r. w sprawie zmiany Statutu Spółki.

 

Uchwała została zaskarżona w części dotyczącej ustanowienia kworum dla ważności walnego zgromadzenia na poziomie 51% kapitału zakładowego oraz zmiany sposobu podejmowania przez Zarząd Spółki uchwały w sprawie wydania zgody na dokonanie przez Spółkę kupna, sprzedaży i obciążenia akcji, udziałów, obligacji i innych papierów wartościowych.

 

Uchwała spełnia wszystkie przesłanki wymagane przez Kodeks spółek handlowych do zaskarżenia uchwały w trybie uchylenia, a więc jest sprzeczna z dobrymi obyczajami, sprzeczna ze Statutem Spółki, godzi w interes Spółki oraz ma na celu pokrzywdzenie akcjonariusza. Pozew obejmuje łącznie kilkanaście stron uzasadnienia takiego stanowiska, w szczególności:

 

  • wprowadzenie zmian w zakresie kworum dla ważności walnego zgromadzenia nie ma w przypadku Spółki żadnego logicznego uzasadnienia, skoro główny akcjonariusz, Dragados S.A., kontroluje 66% kapitału zakładowego, przez co może wyrażać sprzeciw wobec inicjatyw podejmowanych przez akcjonariuszy mniejszościowych w drodze głosowania na walnym zgromadzeniu. Wprowadzenie statutowego kworum może natomiast skutecznie uniemożliwić akcjonariuszom mniejszościowym wykonywanie przysługujących im praw udziałowych (np. żądania zwołania walnego zgromadzenia z zaproponowanym porządkiem obrad, wybór członków rady nadzorczej w drodze głosowania grupami, powołania rewidenta do spraw szczególnych),

 

  • zmiana sposobu podejmowania przez Zarząd Spółki uchwały w sprawie wydania zgody na dokonanie przez Spółkę kupna, sprzedaży i obciążenia akcji, udziałów, obligacji i innych papierów wartościowych jest niezgodna z obecnym Statutem Spółki i może w przyszłości prowadzić do sytuacji, w której rozstrzygnięcie wyniku głosowania członków Zarządu w ww. sprawie będzie niemożliwe.

 

Czekamy na Państwa komentarze i opinie.


Paweł Wielgus
Dyrektor ds. Prawnych
e-mail: pwielgus@sii.org.pl
tel: 071 332 95 66

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Logo SII