Chat with us, powered by LiveChat

Wikana SA - błąd w proponowanej zmianie statutu spółki

Skomentuj artykuł

Szanowni Państwo,

 

w raporcie bieżącym nr 14/2010 z dnia 7 maja 2010 r., w którym Spółka Wikana S.A. poinformowała o proponowanych zmianach Statutu będących przedmiotem obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia w dniu 2 czerwca 2010 r., znalazł się zapis sprzeczny z art. 400 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

 

Zgodnie z przytoczonym przepisem Kodeksu spółek handlowych akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą żądać zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia; statut może upoważnić do żądania zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy reprezentujących mniej niż jedną dwudziestą kapitału zakładowego.

 

Zgodnie z proponowanym brzmieniem § 22 Statutu Spółki nadzwyczajne walne zgromadzenie zwołuje zarząd na pisemny wniosek akcjonariuszy reprezentujących łącznie co najmniej 20% kapitału akcyjnego.

 

Ponieważ co do zasady statut spółki publicznej powinien być zgodny z obowiązującymi aktami prawnymi, proponowane brzmienie § 22 Statutu uznać można jako oczywistą pomyłkę pisarską polegającą na zamianie sformułowania „jedna dwudziesta” na „20%”. Niemniej jednak przyjęcie zmian Statutu w proponowanym brzmieniu prowadzić może w przyszłości do istotnych dla spółki następstw prawnych.

 

W związku z powyższym zwróciliśmy się do Prezesa Zarządu Spółki Wikana S.A. z wnioskiem o zweryfikowanie poprawności proponowanego brzmienia statutu w zakresie wskazanym powyżej oraz wyrażenie opinii w przedmiotowej sprawie, a jeśli poruszona kwestia nie budzi żadnych wątpliwości – o jak najszybszą korektę w trybie raportu bieżącego.

 

Paweł Wielgus
Dyrektor ds. Prawnych
e-mail: pwielgus@sii.org.pl
tel: 071 332 95 66

 


Projekt uchwały w sprawie zmian statutu Spółki został skorygowany raportem bieżącym nr 15/2010 z dnia 28 maja 2010 r.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie