Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

List otwarty SII do Biur Maklerskich w sprawie rynku Catalyst

Wrocław, 30 marca 2010 r.

 

List otwarty Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych do Biur Maklerskich w sprawie rozwoju rynku Catalyst

 

 

Szanowni Państwo,

 

30 września 2009 r. rozpoczął działalność Catalyst, rynek obligacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., prowadzony na platformach transakcyjnych GPW oraz BondSpot. Od tego czasu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych obserwuje stale rosnące zainteresowanie rynkiem instrumentów dłużnych zarówno wśród swoich członków, jak i osób niezrzeszonych. W zgodnej opinii inwestorów indywidualnych uruchomienie rynku Catalyst stanowi istotną zmianę sposobu funkcjonowania polskiego rynku obligacji. Architektura rynku uwzględniająca segment handlu detalicznego sprawia, że Catalyst stał się ciekawą alternatywą umożliwiającą skuteczną dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Przed uruchomieniem platformy Catalyst dostęp do publicznego rynku instrumentów dłużnych był dla inwestorów indywidualnych praktycznie niemożliwy.

 

Istotną barierą w dynamicznym rozwoju rynku Catalyst jest brak wiedzy o tym rynku, a także utrwalone przez lata stereotypy dotyczące instrumentów dłużnych. Zmiana negatywnego nastawienia do obrotu wtórnego obligacjami wymaga współdziałania wszystkich podmiotów funkcjonujących na krajowym rynku kapitałowym. Dostrzegając znaczenie tego problemu Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych planuje w najbliższym czasie realizację szeregu inicjatyw o charakterze edukacyjnym. Nie budzi wątpliwości, że istotną rolę w propagowaniu wiedzy na temat rynku Catalyst wśród inwestorów indywidualnych mogą odegrać instytucje finansowe.

Podmioty pośredniczące w obrocie wtórnym, ze względu na bliski kontakt z inwestorami, mają szczególne możliwości korzystnego wpływania na opinię dotyczącą rynku obligacji. W związku z tym Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych apeluje do wszystkich instytucji finansowych o podjęcie działań propagujących inwestowanie na rynku obligacji, uświadamiających co do transparentności obrotu organizowanego przez GPW, bezpieczeństwa rozliczeń zagwarantowanego przez KDPW, a przede wszystkim o zwrócenie uwagi inwestorów na możliwość skutecznej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

 

Opinie docierające do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych jednoznacznie wskazują, iż barierą w inwestowaniu na rynku obligacji jest również forma prezentacji tego rynku w aplikacjach umożliwiających dostęp do rachunków inwestycyjnych. Forma ta nie eksponuje faktu, iż w ramach Catalyst funkcjonują platformy obrotu tworzące łącznie zwartą i czytelną ofertę produktową adresowaną do wszystkich grup klientów, wskutek czego potencjalni inwestorzy zainteresowani instrumentami dłużnymi "nie widzą" tej oferty w sposób dostatecznie wyraźny na tle rynków innych instrumentów finansowych organizowanych przez GPW.

 

Wierzymy, że podobnie jak Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych dostrzegacie Państwo potrzebę działań popularyzujących rynek Catalyst, co przyczyni się do podjęcia wspólnych inicjatyw o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Mamy nadzieję na uzyskanie w tym zakresie poparcia z Państwa strony.

 

Jarosław Dominiak
Prezes Zarządu

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

List otwarty SII do Biur Maklerskich w sprawie rynku Catalyst
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie