Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wyrok w sprawie karnej o manipulację instrumentami finansowymi

Szanowni Państwo,

 

z przyjemnością przekazujemy informację o korzystnym dla członka SII wyroku sądu pierwszej instancji w sprawie o manipulację instrumentami finansowymi.

 

Członek SII został oskarżony o to, że w październiku i listopadzie 2005 r. oraz styczniu 2006 r. dokonał manipulacji kursem akcji ORFE S.A. poprzez składanie zleceń zakupu i sprzedaży akcji w fazach przed otwarciem lub na zamknięcie w sposób wprowadzający w błąd pozostałych inwestorów co do rzeczywistego popytu, podaży i ceny akcji tej spółki, tj. o przestępstwo z art. 183 ust.1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

 

Stowarzyszenie udzielało Inwestorowi pomocy merytorycznej, której efektem było przystąpienie do sprawy karnej w charakterze organizacji społecznej oraz przygotowanie pisemnej opinii na temat stawianych zarzutów. Przez cały okres prowadzenia sprawy Stowarzyszenie nie miało żadnych wątpliwości co do bezpodstawności stawianych zarzutów.

 

Sąd Rejonowy w Kielcach uniewinnił oskarżonego Inwestora od czynu zarzucanego w akcie oskarżenia uznając, iż jego wyjaśnień nie sposób zakwestionować, a składanie przez niego zleceń nie można traktować jako przestępstwa, gdyż powody jego działań były uprawnione.

 

Sąd stwierdził również, że manipulacja jest przestępstwem umyślnym, które może być popełnione wyłącznie w zamiarze bezpośrednim. Obowiązkiem prokuratora było więc dowiedzenie oskarżonemu umyślnego manipulowania kursem akcji ORFE S.A. Według Sądu uzasadnienie aktu oskarżenia w tym zakresie jest wyjątkowo enigmatyczne.

 

Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła apelację, która została przyjęta i przesłana wraz z aktami sprawy Sądowi Okręgowemu w Kielcach.

 

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt.

 

Paweł Wielgus
Specjalista ds. Interwencji i Analiz
e-mail: pwielgus@sii.org.pl
tel: 071 332 95 66

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Logo SII