Chat with us, powered by LiveChat

Po interwencji SII, Energopol uzupełnił istotne braki w raporcie rocznym

Skomentuj artykuł

W związku z pojawiającymi się wśród spółek giełdowych problemami z instrumentami pochodnymi Stowarzyszenie zwróciło się do wybranych podmiotów, o zwrócenie szczególnej uwagi na sposób informowania o tym problemie obecnych oraz potencjalnych akcjonariuszy (o czym informowaliśmy w dziale interwencji - link tutaj). Naszym celem było, aby spółki dołożyły wszelkich starań by wszystkie, wymagane przepisami prawa, informacje znalazły się w raportach rocznych. Chcieliśmy, aby inwestorzy mieli pełną informację o zajmowanych w instrumentach pochodnych pozycjach, ich nominałach, terminach wygasania czy kursach wykonania.


Jednym z podmiotów, do którego skierowaliśmy pismo był Energopol Południe S.A. W odpowiedzi na nasze pismo zarząd Spółki utrzymywał, iż jego zdaniem nasze postulaty nie mają przełożenia w obowiązujących przepisach prawa, czego dowodem jest poniższy cytat:


 „Jednocześnie stwierdzamy, iż brak jest podstaw prawnych do publikowania informacji w zakresie wskazanym przez Stowarzyszenie zarówno w rocznym sprawozdaniu finansowym jaki i w formie raportu bieżącego”.


Nie zgadzając się z argumentacją zarządu wskazaliśmy w kolejnym piśmie znane nam przepisy prawa, które wprost wymagają tych informacji, na które naszym zdaniem spółki powinny zwrócić szczególną uwagę, sporządzając raporty roczne. Stosownie, bowiem do § 91 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz. U. nr 33, poz 259), raport roczny zawiera m.in. roczne sprawozdanie finansowe sporządzone zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości. W przypadku gdy emitent stosuje polskie zasady rachunkowości, (a tak jest w przypadku Energopolu Południe S.A.) roczne sprawozdanie finansowe emitentów, zawarte w raporcie okresowym, sporządza się w zakresie określonym przepisami rozporządzenia w sprawie zakresu informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych, wymaganych w prospekcie emisyjnym (Dz. U. z 2005 r. nr 209, poz. 1743). Przywoływane rozporządzenie w załączniku nr 1, w części B określa zakres dodatkowych not objaśniających. W ich treści, w odniesieniu do instrumentów pochodnych należy przedstawić w szczególności m.in. terminy zapadalności, wygaśnięcia lub wykonania instrumentu (pkt 1.2.1. a tiret 5), cenę lub przedział cen realizacji instrumentu (pkt 1.2.1. a tiret 7), inne warunki towarzyszące danemu instrumentowi (pkt 1.2.1. a tiret 7).


Po naszej interwencji Energopol Południe S.A. zdecydował się na uzupełnienie dodatkowych not objaśniających, będących częścią rocznego sprawozdania finansowego za 2008 r. Choć cieszy nas zmiana stanowiska, to jednak trudno nam zrozumieć brak chęci Zarządu do przyznania się do ewidentnego błędu. Spółka nie tylko nie informuje, że uzupełnienie jest następstwem interwencji Stowarzyszenia, ale również w przesłanym do nas kolejnym piśmie stwierdza, iż kierowana do nas odpowiedź odnosiła się do obowiązków informacyjnych związanych ze sprawozdaniem zarządu z działalności spółki (nie potwierdza tego niestety przywołany powyżej cytat).

 

Osoba kontaktowa

Piotr Pochmara

Specjalista ds. Interwencji Prawnych i Analiz

e-mail: ppochmara@sii.org.pl


Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie