Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wiecznie żywy podatek Belki - komentarz SII

Wiecznie żywy podatek Belki

 

Żadne warunki nie są dogodne do utrącenia podatku Belki – taki wniosek z dzisiejszej wypowiedzi ministra Grabowskiego wysnuwają przedstawiciele Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.


 W sprawie podatku Belki głos na łamach dzisiejszego wydania „PB” zabrał Maciej Grabowski, wiceminister finansów. Jego tezy były dosyć zaskakujące.


— W tym roku popyt konsumpcyjny zapewne się zmniejszy. Podatek Belki może się zaś przysłużyć do utrzymania jego poziomu. Jeżeli zostałby zniesiony, wzrosłaby skłonność do oszczędzania, a tym samym spadłaby konsumpcja, co potęgowałoby zagrożenia dla gospodarki w okresie jej spowolnienia. W tym roku nie ma ani możliwości likwidacji podatku Belki, ani jego zawieszenia — konkluduje Maciej Grabowski.

Poprosiliśmy o komentarz przedstawicieli Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Wiceprezes Piotr Cieślak jest rozczarowany.


- Jak widać, kolejny raz potwierdza się zasada, że od obietnic PO do rzeczywistych działań często jest zbyt daleka droga. Teraz minister narzeka na koniunkturę i ryzyko spadku konsumpcji. Niedawno koniunktura była znakomita i też uznano, że podatku nie należy znosić. Tak więc trudno ocenić, co musiałoby się stać, by rząd wywiązał się z obietnic, skoro żadne warunki nie są dogodne do tego typu działań – komentuje Piotr Cieślak.

Jego zdaniem, na kwestię podatków od zysków kapitałowych „należy patrzeć przez znacznie szerszy pryzmat”.

 

- Dzięki zniesieniu tego podatku w dłuższym terminie w portfelach inwestorów (w przypadku zysków) pozostanie o około 20 proc. więcej kapitału niż obecnie. Do tego pomnożone, zaoszczędzone środki będą zachęcały konsumentów do większych wydatk ów. W efekcie może to mieć długoterminowy korzystny wpływ na gospodarkę – mówi Piotr Cieślak.

 

Tekst pochodzi ze strony Pulsu Biznesu


Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Logo SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie