Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

RPP obniżyła stopy o 75 pkt. bazowych

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę stopy procentowe o 75 pb, do 5 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej - podał NBP w komunikacie.

 

Od 24 grudnia stopa referencyjna wyniesie 5,00%, natomiast stopa redyskonta weksli - 5,25%, stopa lombardowa - 6,50%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków - 3,50%. „To nie tylko pierwsza od 1998 r. obniżka stóp procentowych, dokonana w grudniu, ale także największe cięcie od stycznia 2002 r. (…) Większość analityków (także my) oczekiwała obniżki o 50 pkt. baz., ale (przynajmniej w naszym przypadku) było to oparte o dotychczasową ostrożność władz monetarnych, a nie ocenę tego, jaka decyzja jest potrzebna w obecnej sytuacji. Naszym zdaniem obniżka powinna sięgać nawet 200 pkt. baz.” – uważa Mateusz Szczurek, ekonomista ING Banku. Jego zdaniem, decyzja nie powinna mieć większego wpływu na notowania złotego. W pierwszych minutach reakcja na rynku walutowym nie jest jednoznaczna, a kurs euro/pln waha się w przedziale 4,11-4,12 zł.

 

Dziewięciu z dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało obniżki stóp procentowych podczas grudniowego posiedzenia RPP o 50 pb., a jeden o 75 pkt. Twierdzili oni, że członków Rady do poluzowania polityki monetarnej przekona wyraźnie słabnąca gospodarka i coraz niższa inflacja.

 

Dzisiejsza obniżka jest drugą z kolei po trwającej trwającej ponad 1,5 roku serii, podczas której Rada podwyższała stopy procentowe o 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym, marcu i czerwcu br.

 

Tekst pochodzi ze strony Pulsu Biznesu

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

Logo SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie