Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

SII wytoczy proces w sprawie wezwania na akcje ZEG

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (”SII”) informuje, że w ocenie Stowarzyszenia, jak i reprezentującego Stowarzyszenie Mecenasa Roberta Nogackiego wezwanie do sprzedaży 391.590 akcji Zakładu Elektroniki Górniczej „ZEG S.A.” ("ZEG") stanowiących 34,5% kapitału zakładowego tejże spółki, ogłoszone w dniu 13 sierpnia 2008 r. przez  firmę Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne S.A. ("ZZM"), posiadającą pośrednio przed wezwaniem 65,5% akcji ZEG (743 450 szt.), było przeprowadzone w sposób niezgodny z celem artykułu 79 ust. 2 pkt. 1 Ustawy o Ofercie Publicznej. ZZM zaoferowały w wezwaniu do sprzedaży akcji ZEG cenę niższą od tej, jaką zapłaciły za pakiet 65,5% akcji ZEG przejmując je pośrednio od Funduszu BBI NFI Capital S.A. (”BBI”) na przestrzeni 12 miesięcy poprzedzających ogłoszone wezwanie.


Zgodnie z artykułem 79 ust. 2 pkt. 1 Ustawy o Ofercie Publicznej cena akcji proponowana w wezwaniu nie może być niższa od najwyższej ceny, jaką za akcje będące przedmiotem wezwania podmiot obowiązany do jego ogłoszenia, podmioty od niego zależne lub wobec niego dominujące, lub podmioty będące stronami zawartego z nim porozumienia zapłaciły w okresie 12 miesięcy przed ogłoszeniem wezwania. Choć transakcja zakupu akcji ZEG była przeprowadzona w sposób pośredni, to istnieje wiele przesłanek wskazujących, że taka konstrukcja przejęcia była przeprowadzona ze ściśle określonym zamiarem, jakim była możliwość obejścia Ustawy o Ofercie Publicznej. W tym kontekście podkreślić należy, iż czynność prawna zmierzająca do obejścia ustawy jest z mocy prawa nieważna i dlatego przeprowadzone wezwanie, dokonane po cenie odbiegającej od ceny zapłaconej BBI, może powodować poważne komplikacje prawne dla ZZM, a tym samym dla Kopex S.A., jako spółki dominującej.


W opinii Stowarzyszenia cena zaproponowana za akcje ZEG w ogłoszonym wezwaniu powinna być równa cenie zapłaconej za akcję ZEG w momencie pośredniego kupna przez ZZM akcji ZEG od BBI NFI Capital S.A. ("BBI"). Z treści raportu bieżącego Spółki Kopex  (52/2008) z dnia 09.05.2008 roku wnioskujemy bowiem, że cena ta wyniosła 44 złotych za akcję.


W związku z powyższym Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych planuje wystąpić na drogę sądową, w celu dochodzenia praw inwestorów, które zostały naruszone poprzez obejście art. 79 ust. 2 pkt. 1 Ustawy o Ofercie Publicznej. W toku planowanych działań prawnych zwrócimy uwagę także na inne uchybienia prawne, które mogą być brzemienne w negatywne dla Kopex S.A. skutki prawne, a które miały miejsce w związku z przejęciem kontroli nad spółką ZEG.


Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Logo SII