Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Konferencja prasowa Prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka

 


    Na przeprowadzonej w dniu dzisiejszym konferencji prasowej p. Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, podtrzymał swoje wielokrotnie prezentowane stanowisko dotyczące stabilnej sytuacji na krajowym rynku międzybankowym. W najbliższym czasie NBP podejmie działania w ramach Pakietu Zaufania, mające na celu złagodzenie ewentualnych skutków światowego kryzysu sektora finansowego. Pakiet pomocy polskim bankom obejmuje w pierwszej kolejności działania związane z animacją transakcji międzybankowych, utrzymanie płynności złotego i walut obcych, a także poprawę relacji z bankami poprzez zacieśnienie polityki informacyjnej. Prezes NBP nie wykluczył również udzielenia bezpośredniej pomocy finansowej, jeśli będzie ona konieczna.


    Na wtorek zaplanowane jest spotkanie z przedstawicielami polskich banków, na którym przekazane zostaną szczegóły dotyczące Pakietu Zaufania. W chwili obecnej wiadomo jedynie, że pomoc obejmuje co najmniej dwanaście instrumentów finansowych, spełniających wszystkie oczekiwania płynące ze strony sektora finansowego.

Prezes NBP zapewnił, że sytuacja w polskim sektorze bankowym jest stabilna i nie boryka się z problemami płynności, a żaden z działających na rynku podmiotów nie jest zagrożony upadłością, bowiem ich rozwój opiera się na dynamice krajowego wzrostu gospodarczego. Według Prezesa, kryzys zaufania na rynku międzybankowym, w tym gwałtowny wzrost oprocentowania pożyczek międzybankowych, jest odpowiedzią na sytuację na rynku międzynarodowym, i nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w sytuacji krajowego sektora bankowego. Zgodnie z wcześniej przekazanymi informacjami, jedynie dwa polskie banki zaangażowane były w inwestycje w ryzykowne instrumenty związane z amerykańskim rynkiem kredytów hipotecznych. Zaangażowanie to nie przekroczyło jednak 1% rocznych przychodów tychże banków.


    Bieżące działania Banku Centralnego prowadzone są w sposób skoordynowany z Ministerstwem Finansów, Komisją Nadzoru Finansowego, oraz Związkiem Banków Polskich.


    Prezes Skrzypek nie skomentował pytań dotyczących ewentualnej obniżki stóp procentowych w odpowiedzi na skoordynowane cięcie stóp przez największe światowe banki.


    Czekamy na wszelkie uwagi i komentarze.


    Osoba kontaktowa:
    Paweł Wielgus
    Specjalista ds. Interwencji i Analiz
    e-mail: pwielgus@sii.org.pl

    tel. 071-332-95-60


Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Logo SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie