Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Uregulowanie problematyki niskiej kapitalizacji, niskiej płynności i niskiej wartości kursowej akcji spółek giełdowych

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w celu wspierania płynności obrotu akcjami notowanymi na giełdzie, GPW wprowadza Program Wspierania Płynności.

W ramach Programu emitent zobowiązany będzie do:
- zawarcia umowy z Animatorem Emitenta, na ogólnych zasadach określonych w Regulaminie Giełdy
- prowadzenia sekcji relacji inwestorskich na własnej stronie internetowej, o zakresie informacji i sposobie ich prezentacji określonym przez GPW
- aktywnego korzystania z sekcji relacji inwestorskich na www.gpwinfostrefa.pl

Z uwagi na cele, jakie mają być realizowane przez spółki w ramach Programu Wspierania Płynności, takie jak poprawa płynności akcji oraz komunikacji z inwestorami, program ten jest rekomendowany wszystkim spółkom, których akcje są notowane na rynku giełdowym. GPW wyraża tym samym nadzieję, że działania podejmowane w ramach Strefy Wspierania Płynności staną się standardem dla spółek funkcjonujących na rynku publicznym.

W przypadku gdy średnia wartość transakcji akcjami danej spółki będzie niższa niż 50.000 zł na sesję i jednocześnie średnia liczba transakcji będzie niższa niż 10 transakcji na sesję, a spółka nie przystąpi do Programu Wspierania Płynności, wówczas zostanie sklasyfikowana jako należąca do Strefy Niższej Płynności.

Ewentualna kwalifikacja akcji emitenta do Strefy Niższej Płynności następować będzie co kwartał, tj. po zakończeniu ostatniej sesji marca, czerwca, września i grudnia.

Informacja o zakwalifikowaniu lub usunięciu akcji spółki ze Strefy Niższej Płynności podawana będzie do publicznej wiadomości w formie komunikatu najpóźniej w dniu sesyjnym następującym po dniu dokonania okresowej weryfikacji płynności.

Akcje emitenta zakwalifikowane do SNP zostaną:
- usunięte z portfela indeksów giełdowych
- przeniesione do notowań w systemie notowań jednolitych
- szczególnie oznaczone w serwisach informacyjnych giełdy oraz w Cedule Giełdy Warszawskiej

Pierwsza kwalifikacja akcji spółek do Strefy Niższej Płynności nastąpi po zakończeniu sesji w dniu 30 września 2008 roku. W przypadku emitentów giełdowych, których akcje notowane są krócej niż jeden kwartał kalendarzowy, pierwsza kwalifikacja następuje po upływie pierwszego pełnego kwartału kalendarzowego. Oczywiście spółka uniknie takiej kwalifikacji, jeśli przystąpi do Programu Wspierania Płynności.

W konsekwencji:
- Spółki znajdujące się w sytuacji upadłości, a także spółki mające akcje o wartości „groszowej” należą do segmentu Lista Alertów, w ramach segmentacji opartej na kapitalizacji spółek (Lista Alertów; MINUS 5; 5 PLUS; 50 PLUS; 250 PLUS)
- Spółki o niskiej kapitalizacji (poniżej 5 mln EUR) klasyfikowane są w segmencie MINUS 5 w ramach segmentacji opartej na kapitalizacji.
- Spółki, których akcje charakteryzują się bardzo niską płynnością klasyfikowane są jako znajdujące się w Strefie Niższej Płynności, chyba że emitent przystąpi do Programu Wspierania Płynności.


Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Logo SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie