Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy indywidualni w odwrocie

Skomentuj artykuł

Rekordowo słabe nastroje inwestorów indywidualnych i ich rekordowo niski udział w obrotach na giełdzie – czy może być już tylko lepiej?

 

Struktura inwestorów na Głównym Rynku akcji (w proc.)

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

 

Jak wynika z opublikowanych przez GPW danych, w 2018 roku inwestorzy indywidualni odpowiadali za 12% obrotów na polskiej giełdzie. Taki sam wynik został odnotowany w 2015 roku, a więc dotychczasowe minimum zostało powtórzone. Warto też zwrócić uwagę na bardzo duży wzrost udziału inwestorów zagranicznych w obrotach, który wyniósł w ubiegłym roku 59%, tj. o 6 p.p. więcej niż w 2018 roku.

 

Jak wielokrotnie wskazywaliśmy, nastroje inwestorów już od ponad roku pozostają bardzo słabe, co ma potwierdzenie w danych opublikowanych przez GPW. Inwestorzy indywidualni pozostają w odwrocie. Pytanie co zrobić, aby przyciągnąć ich z powrotem na giełdę? Jedną z odpowiedzi może być Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK), której projekt został w tym tygodniu opublikowany przez Ministerstwo Finansów. Jednak na koniec dnia i tak będą potrzebne konkretne działania wdrożone w życie.

 

 

Odsetek ankietowanych spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich inwestorów

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 21.02-28.02.2019
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII

 

Wśród polskich inwestorów wciąż przeważają niedźwiedzie, których udział wyniósł 54,8% na koniec tygodnia zakończonego 28 lutego (+0,3 p.p. t/t). Udział byków sięgnął z kolei 32% (+2,3 p.p. t/t). Duży wzrost optymizmu widać natomiast u amerykańskich inwestorów, gdzie byki przeważają. Najnowszy odczyt wskazał na ich udział na poziomie 41,6%, co jest wynikiem o 2,3 p.p. lepszym niż tydzień temu i o 18,8 p.p. lepszym niż miesiąc temu.

 


Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych  

 

Najnowszy odczyt wartości indeksu INI to minus 22,8 punktów, co jest wynikiem o 2 punkty lepszym niż przed tygodniem. Jednak w ogólnym rozrachunku nastroje pozostają słabe i trudno na ten moment wskazać, co mogłoby spowodować ich istotną poprawę w najbliższych tygodniach.

 

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie