Chat with us, powered by LiveChat

Unia Rynków Kapitałowych (CMU) 2019-2024: Nowa umowa dla inwestorów i konsumentów usług finansowych

© abasler - Fotolia.com

Zjawisko odejścia inwestorów indywidualnych od bezpośrednich inwestycji dokonywanych na rynku kapitałowym na rzecz skomplikowanych produktów inwestycyjnych o niskiej skuteczności posunęło się zbyt daleko. Aby zapewnić długoterminowy wzrost wartości zgromadzonych oszczędności konieczny jest powrót konsumentów do bezpośrednich inwestycji kapitałowych i zapewnienie równych szans wszystkim uczestnikom tego rynku. CMU może pomóc w osiągnięciu tego celu.


Ze względu na inicjatywę “zrównoważonego finansowania”, główne działania zaplanowane w ramach CMU mogą się nie udać. BETTER FINANCE wierzy w konieczność promowania uczciwego wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym dbaniu o interes osób oszczędzających długoterminowo. Koncepcja “zrównoważonego finansowania” powinna mieć swoje odzwierciedlenie w produktach zgodnych z unijnymi zasadami ochrony inwestorów. Dotyczy to w szczególności ich przejrzystości, prostoty oraz uczciwości działania względem inwestora.


Komisja Europejska (KE) i Parlament Europejski (PE) nie mówią obecnie zbyt wiele na temat ochrony inwestorów indywidualnych na rynku finansowym, natomiast BETTER FINANCE z uwagą śledzi priorytety dotyczące tej kwestii, wyznaczone na kolejne 5 lat (2019-2024). Dla konsumentów kluczowy będzie projekt CMU i CMU 3.0, również ze względu na fakt zbliżającego się Brexitu.


Poprawienie atrakcyjności europejskich rynków kapitałowych z punktu widzenia wszystkich jego uczestników pozostaje wyzwaniem. Jest jednak kilka możliwości, które mają szansę sprawić, że obywatele odzyskają zaufanie do tego rynku. W pierwszej kolejności należy uporać się z procesem nieuczciwej sprzedaży produktów inwestycyjnych, zapewnić odpowiednią ochronę interesom oraz uprościć proces zgłaszania zbiorowych roszczeń. Jak pokazują badania PE i BETTER FINANCE, przepisy dotyczące ochrony inwestorów nie są należycie egzekwowane. Aby temu zaradzić, Europejskie Urzędy Nadzoru (ESA) powinny korzystać ze swoich nowych uprawnień.


Prowadzenie działań w ramach Unii Rynków Kapitałowych to także okazja do stworzenia silniejszego powiązania pomiędzy wartością aktywów zgromadzonych przez obywateli UE, a wartością zainwestowanych aktywów. Aby inicjatywa ta miała szansę powodzenia, europejscy inwestorzy i oszczędzający powinni mieć możliwość łatwego korzystania z prostych i przejrzystych produktów inwestycyjnych takich jak akcje, obligacje, fundusze ETF czy otwarte fundusze inwestycyjne, zamiast kupować je poprzez mało przejrzyste, skomplikowane i obciążone dodatkowymi opłatami produkty.


Aby zadbać o przyjazne podejście inwestorów do unijnej polityki finansowej, organy UE nadal powinny zwiększać ich zaangażowanie w procesie jej tworzenia. “Europejskie gospodarstwa domowe są bowiem głównym źródłem długoterminowego finansowania realnej gospodarki”.


Na konferencji “EU Capital Markets 2024” zorganizowanej przez BETTER FINANCE i FESE (Federacja Europejskich Giełd Papierów Wartościowych), która odbyła się 5 grudnia 2018 roku, Olivier Guersent, dyrektor generalny Unii Rynków Kapitałowych w Komisji Europejskiej stwierdził, że “Komisja Europejska wypełniła 31 z 33 inicjatyw w ramach planu działania Unii Rynków Kapitałowych. Mimo że wywiązała się z powierzonego zadania, niektórzy twierdzą, że czynności te wykraczały tylko nieznacznie poza działania wykonane wcześniej w ramach CMU. Jest to częściowo prawda, gdyż przyjęto 3 z 13 wniosków legislacyjnych, które były częścią wykonywanych inicjatyw. Komisja wykazuje zbyt małą inicjatywę w tej sprawie, co nie zmieniło się od czasu zakończenia ostatniego kryzysu.”

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie