Chat with us, powered by LiveChat

Francuski urząd prowadzący nadzór nad rynkiem finansowym wprowadza nowe metody identyfikacji i walki z ukrytymi indeksatorami. Czy okażą się one skuteczne?

Organizacja BETTER FINANCE z zadowoleniem przyjęła niedawne zmiany wprowadzone przez francuskiego nadzorcę (AMF), dotyczące identyfikowania i karania praktyki funduszy polegającej na deklarowaniu aktywnego zarządzania aktywami (co znajduje w wysokich opłatach pobieranych od inwestorów), podczas gdy w rzeczywistości skład portfela inwestycyjnego jest zbliżony do składu benchmarku funduszu. Jak pokazały badania przeprowadzone przez BETTER FINANCE na przestrzeni kilku ostatnich lat, jest to poważny problem. Potwierdzi to również ostatnia decyzja brytyjskiego urzędu nadzorującego rynek finansowy – the Financial Conduct Authority (FCA). Ukarał on 64 ukrytych indeksatorów, a także nakazał ich zarządzającym wypłacenie odszkodowań poszkodowanym inwestorom.

 

 

 

 

Badania dotyczące tych funduszy BETTER FINANCE prowadziła od 2014 roku. Wówczas organizacja zwróciła się również do europejskiego organu nadzoru Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ang. European Securities and Markets Authority, ESMA), z prośbą o zbadanie problemu na poziomie europejskim.


Korzystanie ze wskaźnika „active share” (służącego do oceny stopnia aktywnego zarządzania portfelem inwestycyjnym) w celu identyfikacji funduszy lokujących powierzone środki finansowe w sposób pasywny (mimo deklarowanej aktywnej polityki inwestycyjnej) ma kilka słabych punktów:

 

  • Zapewnia podgląd danych funduszu tylko w określonym momencie (np. na koniec roku lub na koniec kwartału). Pomija przypadki, w których wartość wskaźnika „active share” portfela znacząco różni się od wartości benchmarku w międzyczasie.
  • Ponadto jak wskazał AMF, użyteczność tego wskaźnika jest ograniczona ze względu na niezwykle ograniczoną dostępność do danych. Zarówno ESMA jak i BETTER FINANCE uzyskały dostęp do danych dotyczących „active share” tylko w przypadku połowy przebadanych funduszy.
  • Nawet w połączeniu z takimi technikami jak Tracking Error czy R-Squared, podejście „active share” może identyfikować potencjalnych ukrytych indeksatorów, którzy jednak w rzeczywistości stosują aktywną politykę inwestycyjną.

 

Należy jednak podkreślić, ze ESMA oprócz wskaźnika „active share”,, wykorzystała również Tracking Error i R-Squared oraz uzupełniła prowadzone badania o element jakościowy, polegający na analizie dokumentacji funduszy.


Zdaniem BETTER FINANCE wskazane byłoby, aby AMF przeanalizował podejście zastosowane przez brytyjski nadzór (FCA), które zostało w sposób skuteczny wdrożone podczas ostatniego postępowania zakończonego ukaraniem 64 brytyjskich ukrytych indeksatorów” – mówił Guillaume Prache, dyrektor zarządzający BETTER FINANCE.

 

Guillaume Prache ma również nadzieję, że nowe podejście dotyczące nadzoru pozwoli francuskiemu urzędowi w sposób skuteczny zidentyfikować i ukarać fundusze fałszywie deklarujące aktywne zarządzanie. Jak dotąd – po ponad 2 latach, od kiedy ESMA określiła, że ponad 15 procent funduszy to potencjalni ukryci indeksatorzy, a także pomimo konkretnych przykładów wskazanych przez BETTER FINANCE, AMF nie zidentyfikowała żadnych uchybień wśród 11 tysięcy funduszy inwestycyjnych mających siedzibę na terenie Francji.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie