Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników Grupy Archicom za 3 kw. 2018 r.

Temat czatu: Omówienie wyników Grupy Archicom za 3 kw. 2018 r.

Data: czwartek, 13 grudnia, godz. 10:00

 

 

Archicom

 

Więcej:

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Krzysztof AndrulewiczKrzysztof Andrulewicz, Prezes Zarządu Grupy Archicom
Funkcję Prezesa Zarządu objął 10 maja 2018 r. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży budowlanej. Od 2003 r. związany był ze Spółką Skanska, w której w latach 2009-2016 pełnił funkcję Prezesa Zarządu, a wcześniej Wiceprezesa odpowiedzialnego za budownictwo kubaturowe na terenie całego kraju. Zasiadał w Radach Nadzorczych rożnych spółek koncernu na całym świecie. Wcześniej był także Prezesem spółek budowlanych z grupy Budexpol we Wrocławiu.


Współzałożyciel Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, inicjatywy prywatnych przedsiębiorstw zmierzającej do poprawy bezpieczeństwa w tej branży oraz pierwszy Prezydent Porozumienia w latach 2011-2013.


Studiował budownictwo na Politechnice Wrocławskiej oraz MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym. Studiował również na Greenwich University w Wielkiej Brytanii oraz IMD w Lozannie w Szwajcarii.

Grupa Archicom

Grupa Archicom, obecna na rynku od ponad 30 lat, zrealizowała już ponad 150 obiektów, w tym budynki mieszkalne, hotele i biurowce. Archicom od kilku lat jest liderem wrocławskiego rynku mieszkaniowego, a dzięki przeprowadzonemu w lipcu 2017 r. przejęciu stał się ogólnopolskim deweloperem realizującym projekty w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Grupa ma zabezpieczone grunty pozwalające na realizację kolejnych projektów i planuje zintensyfikowanie działań mających na celu zapewnienie klientom zdywersyfikowanej oferty na wszystkich rynkach działalności.


Aktualna oferta mieszkaniowa Grupy to ponad 1.600 lokali w kilkunastu projektach mieszkaniowych we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu oraz Trójmieście. Archicom jest także uczestnikiem rynku nieruchomości komercyjnych. W czerwcu 2017 r. rozpoczęto realizację „City Forum” - kolejnej inwestycji biurowej klasy A w centrum Wrocławia, o łącznej powierzchni ok. 24.000 GLA. Pierwszy budynek - City One zaoferuje ponad 12 tys. mkw. biur i usług. Kompleks będzie gotowy na przyjęcie nowych najemców już w marcu 2019 r.
Spółka jest notowana na GPW od marca 2016 r.


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Archicom, na pytania inwestorów odpowie Krzysztof Andrulewicz, Prezes Zarządu. Czat odbędzie się 13 grudnia (czwartek) o godzinie 10:00.

 

Moderator: Witamy serdecznie. Zapraszamy do zadawania pytań na które odpowiedzą Prezes Zarządu Pan Krzysztof Andrulewicz oraz Dyrektor Finansowy Pan Paweł Ruszczak.

 

Marek: Spółka ma sporo nieruchomości komercyjnych - jakie są plane względem tych nieruchomości? Czy będą one sprzedawane, a jeśli tak, to kiedy?

 

Krzysztof Andrulewicz: Obecnie najważniejszym projektem komercyjnym jest City Forum – budynek na 24 tys. GLA w dwóch etapach w centrum Wrocławia. To nasz priorytet w najbliższym czasie. Mamy również budynek West Forum 1A, który został zrekomercjalizowany w latach 2017-2018. Idea działalności Grupy w segmencie komercyjny jest budowa, komercjalizacja i sprzedaż.

 

andrzej: Panie Prezesie, jak na Waszą działalność wpłyną nowe przepisy dotyczące użytkowania wieczystego?

 

Krzysztof Andrulewicz: Nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu nowych przepisów, dlatego trudno jest je ocenić. Zmiany mogą być korzystne dla klientów, mamy nadzieję, że nie wpłyną negatywnie na wyniki deweloperów.

 

Henryk: Czy Wrocław nadal jest najwazniejszym rynkiem dla Grupy Archicom? Na jakich lokalizacjach spółka chce koncentrować się w przyszłości?

 

Krzysztof Andrulewicz: Wrocław jest nadal kluczowym rynkiem dla Grupy Archicom. Chcemy jednak rozwijać naszą działalność w Poznaniu, Trójmieście, Krakowie i Łodzi. Ostatnie akwizycje, które przeprowadziliśmy miały miejsce w Poznaniu i Trójmieście. Szukamy kolejnych gruntów w miastach regionalnych.

 

Misiek: Czy w dalszym ciągu na rynku widoczne są problemy z rosnącymi cenami materiałów i wynagrodzeń? Jak sobie z tym spółka radzi?

 

Krzysztof Andrulewicz: Istnieje ryzyko wzrostu niektórych cen związane ze skokowym wzrostem cen energii elektrycznej. Przewidujemy, że płace będą rosły, ale być może nie tak dynamicznie jak w 2018 roku. Staramy się pracować nad efektywnością operacyjną, optymalizacją procesu i produktu.

 

Michał: Czy ceny mieszkań dalej rosną? Czy przewidują Państwo utrzymanie takiego trendu w kolejnych latach?

 

Krzysztof Andrulewicz: Ceny mieszkań są ściśle powiązane z kosztami wytworzenia. Dynamika wzrostu tych kosztów była w tym roku bardzo duża. Przewidujemy, że w kolejnych latach będzie mniejsza, tym samym dynamika wzrostu cen mieszkań też powinna wyhamować.

 

Analityk: jakie największe zagrożenia czekają branżę deweloperską w najbliższym czasie?

 

Krzysztof Andrulewicz: Największym ryzykiem dla branży jest dalszy wzrost kosztów budowy i gruntów, wzrost stóp procentowych i obniżenie popytu na mieszkania.

 

Zosia: Jaka może być sprzedaż mieszkań przez Archicom w kolejnych latach? Czy wynik sprzedaży z 2017 roku może zostać pobity w 2018 roku?

 

Krzysztof Andrulewicz: Przewidujemy, że tegoroczna sprzedaż nie przekroczy zeszłorocznego poziomu. Cel Zarządu na 2019 r. co do spodziewanej sprzedaży podamy na początku 2019 roku.

 

Artur67: Planujecie kolejne zakupy gruntów?

 

Krzysztof Andrulewicz: Bank gruntów jest kluczowy dla każdego dewelopera. Cały czas aktywnie poszukujemy gruntów w różnych lokalizacjach na wszystkich rynkach na których jesteśmy obecni.

 

Mirek: Kiedy rozpoczniecie jakąś inwestycje w Krakowie?

 

Krzysztof Andrulewicz: Przygotowujemy trzy inwestycje w Krakowie. Rozpoczęcie sprzedaży pierwszej z nich planowane jest w drugiej połowie 2019 r.

 

Zenek: Czy znają państwo jakieś szacunki jaka część sprzedaży mieszkań to sprzedaż dla inwestorów typowo pod wynajem?

 

Krzysztof Andrulewicz: Sprzedaż mieszkań pod wynajem stanowi w naszym przypadku kilkanaście procent.

 

Szarik: Ile przekazań planuje Archicom na 2019 i 2020 rok?

 

Krzysztof Andrulewicz: Cel Zarządu na 2018 rok to przekazanie 1250 lokali, czyli istotnie więcej niż w poprzednich latach. Ponad 1000 lokali w inwestycjach zakończonych w 2018 r. przejdzie na kolejny rok. Cel dotyczący liczby przekazanych lokali w 2019 r. podamy na początku roku.

 

Ryszard Szczepański: Czy otwarcie rynku niemieckiego dla pracowników ukraińskich może zagrozić popytowi na mieszkania w Polsce? Czy bierzecie pod uwagę taki czynnik przy planowaniu kolejnych inwestycji?

 

Krzysztof Andrulewicz: Otwarcie rynku niemieckiego dla pracowników z Ukrainy, może mieć zarówno na popyt na nowe mieszkania, jak i na możliwości ich realizacji. Udział obywateli Ukrainy w zakupach mieszkań jest relatywnie niewielki, ale stanowią oni ważną grupę wynajmujących. Tym samym może to wpłynąć negatywnie na zakupy inwestycyjne. Archicom realizuje projekty deweloperskie we wszystkich segmentach klientów, stąd ewentualne ograniczenie popytu inwestycyjnego nie powinno mieć istotnego wpływu na nasze wyniki sprzedaży.

 

Balr: Jaki bank ziemi ma obecnie spółka? Gdzie się znajdują kluczowe grunty?

 

Krzysztof Andrulewicz: Obecny bank ziemi umożliwia realizację ok. 5700 mieszkań, z czego około 4100 we Wrocławiu. Przy rosnących cenach gruntów na rynku, ten bank zabezpieczający sprzedaż na obecnym jej poziomie na 4 lata, stanowi kluczowe aktywo Grupy.

 

Katarzyna Porazińska: Ostatnio pojawiła się informacja, że przekażecie 600 mieszkań w czwartym kwartale. Jak Wam idzie, czy to się uda?

 

Krzysztof Andrulewicz: Podtrzymujemy cel Zarządu, który zakłada przekazanie w 2018 r. 1250 mieszkań (co oznacza ok. 600 w czwartym kwartale). Zakończyliśmy budowy wszystkich inwestycji wpływających na wynik 2018 r. Systematycznie podpisujemy akty notarialne z naszymi klientami.

 

Iza: Czy planujecie wyplacic dywidende za 2018 r.?

 

Krzysztof Andrulewicz: Polityka dywidendowa Grupy zakłada wypłatę minimum 50% skonsolidowanego zysku wypracowanego przez Grupę.

 

Mirek: Jaki jest popyt na mieszkania przy tak wysokich cenach?

 

Krzysztof Andrulewicz: Wg szacunków analityków wzrost cen mieszkań spowodował osłabienie popytu na rynku pierwotnym o kilkanaście procent. Spadek popytu mocniej dotyka mniejsze firmy.

 

Gumbo!: Kto jest generalnym wykonawcą dla Archicom?

 

Krzysztof Andrulewicz: W strukturach Grupy mamy spółkę zależną specjalizującą się w realizacji inwestycji jako GW. Współpracujemy zarówno z największymi firmami z branży budowlanej takimi jak Budimex czy Warbud, ale także z lokalnymi sprawdzonymi partnerami z rynku wrocławskiego.

 

Ola Ferenc: Wskaźnik długu netto dla spółki wydaje się nisczy spółka planuje większe wykorzystanie kredytów/obligacji w dalszej swojej działalności?

 

Krzysztof Andrulewicz: Wskaźnik długu netto do kapitałów liczony na 30 września 2018 r. wynosi 28%. Uznajemy go za niski i bezpieczny. Wzrost zadłużenia, będzie zależał od sytuacji na rynku i realizowanych zakupów gruntów. Czynnikiem wpływającym na wzrost wskaźnika długu netto będzie segment komercyjny, w szczególności realizacja kompleksu City Forum. Grupa ma politykę utrzymywania zadłużenia na bezpiecznym poziomie.

 

Wrak: Co jest przewagą spółki na tle konkurecji?

 

Krzysztof Andrulewicz: W naszym przekonaniu, przewagą Spółki na tle konkurencji są doświadczony zespół, bardzo dobry produkt wynikający z idei społecznych osiedli i dobrych miejsc do zamieszkiwania oraz duży bank gruntów i stabilna sytuacja finansowa. Spółka posiada zintegrowany model biznesowy z własnym doświadczonym studiem projektowym, spółką realizacyjną i rozwiniętym marketingiem i sprzedażą, co daje nam możliwość szybkiego wykorzystania wiedzy na temat potrzeb klientów w procesie projektowym i realizacyjnym. Archicom jest silną, rozpoznawalną marką na rynku wrocławskim.

 

minister: Który rynek (Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Poznań, Warszawa) jest obecnie najatrakcyjniejszy - oferuje najwyższe marże dla deweloperów?

 

Krzysztof Andrulewicz: Obecnie realizujemy projekty na pięciu rynkach regionalnych i na każdym z nich jesteśmy w stanie realizować zadowalające nas zwroty z inwestycji. W przypadku projektów o podwyższonym standardzie często marżowość jest wyższa, natomiast biorąc pod uwagę zaangażowane środki w zakup gruntu i realizację, zwroty na kapitale są porównywalne do segmentu popularnego.

 

Moderator: Bardzo dziękujemy za udział i zadane pytania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie