Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2018 r.

Temat czatu: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2018 r.

Data: poniedziałek, 26 listopada, godz. 12:00

 

 

LW Bogdanka

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

Artur Wasil
Prezes Zarządu


Pan Artur Wasil w 2002 r. ukończył studia wyższe na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Kierunek – Górnictwo i Geologia, Specjalność – Geotechnika Górnicza. Z Lubelskim Zagłębiem Węglowym związany od 2002 r., kiedy to podjął pracę zawodową w Lubelskim Węglu Bogdanka SA gdzie przeszedł szczeble kariery zawodowej od stanowiska stażysty o sztygara oddziałowego oddziału wydobywczego. W 2012 r. podjął pracę w przedsiębiorstwie PRG Linter SA na stanowisku Dyrektora ds. Górniczych, a począwszy od 2014 r. objął stanowisko Prezesa Zarządu. Pan Artur Wasil ukończył również studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Projektami Europejskimi i Prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Od 21 marca 2018 r. objął funkcję Prezesa Zarządu LW Bogdanka SA.

Kilka słów o Spółce:

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, będącą częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego. W 2017 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,1 mln ton.

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Panem Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu LW Bogdanka S.A. Czat odbędzie się 26 listopada (poniedziałek) o godzinie 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Artur Wasil: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań.

 

Tiik: Kiedy zaczną się negocjacje z partnerami na temat cen węgla w 2019 roku?

 

Artur Wasil: Mamy już wynegocjowane ceny na większość wolumenu w 2019 r. Na pozostałą część jesteśmy w trakcie finalizowania negocjacji.

 

Miko: Jakiej skali podwyżek cen węgla w Bogdance oczekuje Pan w 2019 roku?

 

Artur Wasil: W 2019 podwyżka cen węgla będzie dwucyfrowa.

 

Promyk: Czy w 2019 roku ceny węgla mogą dalej rosnąć? Jakie najważniejsze argumenty można przytoczyć za wzrostem cen węgla?

 

Artur Wasil: Nic nie wskazuje na to, żeby w 2019 roku doszło do zmiany trendu jeśli chodzi o krajowe ceny węgla. Z kolei w średniookresowej perspektywie należy oczekiwać stabilizacji cen na rynku światowym.

 

Spekulant: Czy w 2019 roku możliwy jest dalszy wzrost importu?

 

Artur Wasil: Wzrost importu jest możliwy, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na energię a krajowa produkcja węgla energetycznego nie pokrywa konsumpcji.

 

OD: czy w związku z planami zwiększenia wydobycia w przyszłym roku zwiększycie zatrudnienie?

 

Artur Wasil: Na razie staramy się zwiększyć wydobycie w granicach wyznaczonych strategią tj. szybciej niż zakładano osiągnąć poziom 9,4 mln ton. Jeśli chodzi o zatrudnienie to w tym roku zwiększyliśmy je już o ponad 200 osób.

 

zenek: Jak rozwija się projekt elektrowni koło Bogdanki? Czy rozpoczęcie budowy w 2020 roku, zgodnie z zapowiedzią ministra, jest realne?

 

Artur Wasil: Bogdanka nie uczestniczy w projekcie budowy elektrowni

 

dawid: czy nie macie problemów z wywożeniem węgla z Bogdanki, w związku z utrudnieniami na torach?

 

Artur Wasil: Wywóz jest realizowany zgodnie z harmonogramami dostaw.

 

Spekulant: Jak ocenia Pan opublikowaną pod koniec poprzedniego tygodnia politykę energetyczną Polski? Dla Bogdanki jest ona dobra czy zła mówiąc bardzo ogólnie?

 

Artur Wasil: Przewidziane przez „Politykę” założenia konsumpcji węgla są korzystne dla Bogdanki gdyż posiadamy zasoby co najmniej do 2050 r. i wciąż posiadamy najniższe koszty w branży.

 

AM: Jakie są obecne plany spółki wobec K6-K7, w kontekście przejęcia Prairie przez JSW?

 

Artur Wasil: Spółka w maju tego roku złożyła ponownie wniosek o koncesję na wydobycie z obszaru k-6, k-7 i oczekuje rozstrzygnięcia. Obserwujemy również z uwagą działania podejmowane przez JSW.

 

Ori: Czy będziecie nadal zwiększać zatrudnienie w przyszłym roku?

 

Artur Wasil: Po zweryfikowaniu strategii pod kątem ewentualnego zwiększenia produkcji, będziemy rozważać również zwiększenie zatrudnienia.

 

technik: W jakim tempie mogą przyrastać nowe wyrobiska w 2019 roku?

 

Artur Wasil: Ilość wyrobisk będzie na podobnym poziomie jak w tym roku.

 

Radek: Co wpłynęło na wzrost kosztów w 3Q? Czy będą one nadal rosły?

 

Artur Wasil: Wzrost kosztów związany był ze wzrostem robót przygotowawczych (materiały i usługi obce) oraz większym wydobyciem brutto niż w tym samym okresie roku poprzedniego (usługi obce, energia, materiały). Wciąż staramy się optymalizować koszty w obszarach największych wzrostów tj. zużycia stali i energii.

 

technik: Czy spółka zamierza emitować kolejną serię obligacji bądź zaciągnąć jakiś duży kredyt?

 

Artur Wasil: Obecnie nie mamy takich potrzeb.

 

Miłosz: Jakie są plany inwestycyjne na 2019 rok i w jaki sposób mają być finansowane?

 

Artur Wasil: Na poziomie zbliżonym do roku obecnego i finansowane ze środków własnych.

 

Długotreminowy: Czy po spłacie obligacji w 2018 roku i dzięki temu znacznemu zmniejszeniu zadłużenia spółki, można liczyć na wyższą dywidendę za 2019 rok?

 

Artur Wasil: Zgodnie ze strategią pozostajemy Spółką dywidendową (do 50% jednostkowego zysku netto) natomiast decyzja każdorazowo należy do WZA.

 

Analityk: Czy w górnictwie również widoczny jest problem ze znalezieniem pracowników? ile mogą wzrosnąć koszty wynagrodzeń w 2019 roku? Jakie są Pana wstępne szacunki?

 

Artur Wasil: Bogdanka na chwilę obecną nie ma problemu ze znalezieniem pracowników, niemniej współpracujemy ze szkołami górniczymi w celu zapewnienia sobie dostępności wykwalifikowanej kadry. Jeśli chodzi o kwestie płacowe to jesteśmy w trakcie negocjacji ze stroną społeczną.

 

dominik: Jak wyglądają plany inwestycyjne dotyczące pola Ostrów? Kiedy planowane jest uruchomienie wydobycia?

 

Artur Wasil: Uruchomienie wydobycia planujemy w drugiej połowie 2020 roku.

 

Oyek: Czy w 2019 roku może powtórzyć się sytuacja z I kw. 2018 roku, czyli jakie jest prawdopodobieństwo na napotkanie kolejnych przeszkód natury geologiczno-wydobywczej?

 

Artur Wasil: Problemy w górnictwie mogą pojawić się w każdej chwili i są zależne od jakości górotworu w jakim pracujemy. Nie spodziewamy się w najbliższym czasie problemów na skalę z I kwartału.

 

Tomek: Kiedy dojdziecie do złóż o większej miąższości, o których jakiś czas temu wspominaliście?

 

Artur Wasil: Obecny harmonogram na 2019 rok zakłada stopniowe odejście od eksploatacji parceli o miąższości większej od 1,2 m na rzecz pokładów o miąższości większej od 1,5 m.

 

Chwilowo: Czy planowane wydobycie na poziomie 9,4 mln ton węgla w 2019 roku przekłada się na 100% mocy produkcyjnych spółki?

 

Artur Wasil: Tak. Przy tym poziomie przygotowania i nakładów inwestycyjnych.

 

Arnold Banaszak: Jakie koszty mogą wykazywać wysoką dynamikę wzrostową w 2019 roku?

 

Artur Wasil: Przede wszystkim zakup stali i energii elektrycznej.

 

Tricker: Czy spółka bardzo odczuwa wzrost cen energii elektrycznej?

 

Artur Wasil: Ceny energii na 2019 r. mamy już częściowo zakontraktowane po cenach lepszych niż możliwe do osiągnięcia obecnie.

 

Szymon: czy będziecie inwestować w nowy sprzęt, w związku z planem większego wydobycia w 2019 roku?

 

Artur Wasil: Tak.

 

Szymon: Jakie są moce Waszego zakładu przeróbki?

 

Artur Wasil: 2400 ton brutto/h

 

Lisek: Czy w kolejnych latach zyski mogą rosnąć?

 

Artur Wasil: Spółka nie publikuje prognoz.

 

Lisek: Ogółem na rynku są duże zapasy węgla?

 

Artur Wasil: Zapasy na krajowym rynku są obecnie relatywnie niskie.

 

Piniu: Jak wypada jakość węgla produkowanego przez Bogdankę na tle sprzedawanego węgla przez konkurentów w Polsce?

 

Artur Wasil: Spółka dostarcza węgiel dostosowany do instalacji swoich odbiorców.

 

Akcjonariusz: Jak długie umowy zawiera z klientami Bogdanka? Czy biorąc pod uwagę rosnące ceny węgla można liczyć że to przełoży się na wzrost cen? Po jakim czasie?

 

Artur Wasil: Spółka bazuje w głównej mierze na umowach wieloletnich z coroczną aktualizacją cen opartą o formuły kontraktowe. Cena na 2020 r będzie pochodną cen rynkowych z 2019 r. tj. wzrost lub spadek cen odczuwamy z opóźnieniem.

 

Stinuś: Czy jest szansa, aby w 2019 roku wzrost cen węgla i wyższa sprzedaż zrekompensowały wzrost kosztów? Mówiąc inaczej, czy jest szansa, aby przychody rosły szybciej od kosztów?

 

Artur Wasil: Tak

 

Szymon: czy 2400 ton brutto/ h to dużo czy mało? czy to oznacza, że zakład "obsłuży" wzrost wydobycia?

 

Artur Wasil: Tak. Podana wartość pokrywa nasze obecne i przyszłe potrzeby.

 

kornel: Dlaczego zysk ze sprzedaży spadł aż o 67,3% rdr, do 14,5 mln zł?

 

Artur Wasil: Procentowy spadek zysku wynika głównie z odwrócenia odpisu z tytułu utraty wartości majątku w 2017 r.

 

Artur Wasil: Dziękuję za zadane pytania i zapraszam do kontaktu z działem RI.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie