Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników finansowych Grupy TAURON za III kwartał 2018 r.

Temat czatu: Omówienie wyników finansowych Grupy TAURON za III kwartał 2018 r.

Data: środa, 7 listopada, godz. 15:00

 

Tauron Polska Energia

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów

Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów

Absolwent Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończył także studia podyplomowe École Supérieure de Commerce Toulouse, gdzie uzyskał dyplom Mastère Spécialisé en Banque et Ingéniere Financière oraz studia Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 

Posiada doświadczenie w sferze zarządzania procesami finansowymi, controllingowymi i księgowymi w przemyśle (energetyka, górnictwo, hutnictwo), jak również z zakresu finansowania inwestycji oraz międzynarodowych transakcji handlowych. Brał udział w realizacji projektów due dilligence i wyceny licznych spółek (metodami dochodową, majątkową i porównawczą).

 

Od początku kariery zawodowej związany z podmiotami sektora energetycznego, górniczego i hutniczego, w których pełnił funkcje Prezesa lub Wiceprezesa Zarządu oraz zajmował wysokie stanowiska menadżerskie. Doświadczenia zawodowe zdobywał pracując w firmie BRE Corporate Finance S.A., Hucie Cynku Miasteczko Śląskie S.A. oraz w spółkach Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Od 2008 r. pełniąc funkcję Wiceprezesa Zarządu odpowiedzialnego za pion finansowy w spółkach Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej odpowiadał m.in. za strukturyzowanie transakcji handlowych, wdrażanie polityki zabezpieczenia ryzyka walutowego, obniżanie kosztów finansowych, zarządzanie płynnością, pozyskanie finansowania od konsorcjum bankowego w postaci programu emisji obligacji. Uczestniczył również w procesie debiutu giełdowego Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (wprowadzenie Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, modyfikacja systemu informacji zarządczej, przygotowanie prospektu emisyjnego, rozmowy z inwestorami). Pełnił funkcję Prezesa Zarządu w Towarzystwie Finansowym Silesia, gdzie uczestniczył w programie emisji obligacji Kompanii Węglowej oraz zajmował się pozyskaniem finansowania dłużnego od konsorcjum banków.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą TAURON, który odbędzie się 7 listopada (środa) o godz. 15:00. Na pytania inwestorów odpowie Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Dzień dobry Państwu, witamy na czacie. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

Krzysztof: Jakie macie najbliższe plany w kwestii OZE?

 

Marek Wadowski: Jak informowaliśmy, obecnie prowadzimy negocjacje zakupu farm wiatrowych o mocy około 200 MW. Prowadzimy też analizy w zakresie innych projektów OZE, jednak są one na dość wczesnym etapie. Generalnie, jesteśmy zainteresowani rozwojem w tym obszarze.

 

mmmaslov: Podoba mi się kurs z kilku ostatnich dni. Ale ja mam akcje... od debiutu. Aż boję się liczyć ile jestem na nich na minusie. Dywidenda na pewno osłodziłaby mi gorycz tej inwestycji. Kiedy możemy liczyć na powrót regularnej dywidendy?

 

Marek Wadowski: Podtrzymujemy nasze deklaracje złożone przy okazji prezentacji strategii, iż pierwszym rokiem, w którym będzie możliwa wypłata dywidendy, będzie rok 2020. Podyktowane jest to głównie harmonogramem budowy kluczowej inwestycji Grupy TAURON, tj. bloku 910 MW w Jaworznie.

 

Krzysztof: Dzięki czemu wzrosły Wam przychody ze sprzedaży?

 

Marek Wadowski: Podstawowym czynnikiem powodującym wzrost przychodów ze sprzedaży były rosnące ceny energii elektrycznej.

 

Łukasz K: Jaka moc została zgłoszona do aukcji rynku mocy na lata 21-23?

 

Marek Wadowski: Wszystkie nasze bloki będą uczestniczyć w rynku mocy, jednak nie ujawniamy naszej strategii aukcyjnej.

 

Krzysztof: Dlaczego spadła produkcja energii elektrycznej?

 

Marek Wadowski: Spadek produkcji energii elektrycznej jest związany z odmienną strategią handlową przyjętą w roku 2018. W roku ubiegłym więcej energii elektrycznej sprzedawaliśmy w kontraktach. W obecnym roku - dzięki m.in. wyższej dyspozycyjności jednostek - w szerszym zakresie oferowaliśmy usługę Operacyjnej Rezerwy Mocy (ORM). Strategia ta okazała się efektywna.

 

Łukasz K: Czy bloki 120 MW planowane do wyłączenia w następnym roku zostały zgłoszone do aukcji i przy ewentualnej wygranej będą modernizowane?

 

Marek Wadowski: Bloki klasy 120 MW zostały zgłoszone do likwidacji kilka lat temu. Z uwagi na stopień wyeksploatowania jednostek i niską efektywność, nie planujemy ich modernizacji, dlatego nie zgłaszaliśmy ich do rynku mocy.

 

Tomek Guzera: W czym inwestorzy mogą upatrywać szansy na poprawę wyników spółki?

 

Marek Wadowski: Projektem, który będzie miał bardzo istotny wpływ na wyniki Spółki, jest budowa bloku 910 MW w Jaworznie. Blok ten, po oddaniu do użytku, z jednej strony znacząco poprawi wynik EBITDA, a z drugiej znacząco obniży potrzeby inwestycyjne Grupy. Istotnym elementem poprawy wyniku EBITDA od 2021 r. będą przychody z rynku mocy. Skala pozytywnego wpływu będzie znana do końca roku. Dużą szansą na poprawę wyników Spółki jest zwiększenie wielkości wydobycia. Prowadzimy prace w tym zakresie. Kluczowym segmentem jest i będzie Dystrybucja, dlatego konsekwentnie inwestujemy w ten segment.

 

czaruś: Z wyników którego segmentu jesteście najbardziej zadowoleni?

 

Marek Wadowski: Po dziewięciu miesiącach, najbardziej jesteśmy zadowoleni z wyników segmentu Wytwarzanie, w którym pomimo rosnących cen uprawnień do emisji CO2 oraz rosnącej zmienności na rynku energii elektrycznej, wypracowaliśmy (po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych) wynik na zbliżonym poziomie do roku ubiegłego.

 

elek31: Kiedy skończycie nowy blok w Jaworznie, jak idzie budowa?

 

Marek Wadowski: Budowa bloku w Jaworznie postępuje zgodnie z harmonogramem. Planowany termin oddania do eksploatacji to IV kwartał 2019 roku. Na slajdzie 27 w prezentacji pokazujemy status prac przy kluczowych projektach.

 

mikołaj: Ceny uprawnień do emisji CO2 mocno spadły w ostatnich miesiącach, bo nawet z 25 do 16. Jak Pana zdaniem mogą się kształtować ceny CO2 w kolejnych miesiącach?

 

Marek Wadowski: Naszym zdaniem, obecna korekta cen uprawnień do emisji CO2 ma związek z Brexitem. Spodziewamy się, że w przyszłym roku z uwagi na wdrożenie mechanizmu MSR, cena uprawnień do emisji CO2 wzrośnie do powyżej 20 euro za tonę. Może nawet osiągnąć poziom 25 euro za tonę.

 

Łukasz K: Czy spółka po ukończeniu flagowej inwestycji w Jaworznie planuje sukcesywne zmniejszenie poziomu zadłużenia (wliczając zobowiązania leasingowe subiektywnie wg. mnie relatywnie dużego)?

 

Marek Wadowski: Po oddaniu do użytku bloku 910 MW w Jaworznie, zakładamy spadek poziomu zadłużenia. Jest to zgodne z założeniami naszej strategii.

 

pesmista: jaka czesc sprzedanej energii spolka produkuje, a jaka kupuje na rynku?

 

Marek Wadowski: Po trzech kwartałach sprzedaż energii elektrycznej wyniosła ogółem 34 TWh (w tym sprzedaż detaliczna ponad 25 TWh), a produkcja energii elektrycznej wyniosła niespełna 12 TWh.

 

ProDywidendowy: Czy spółka jest w stanie utrzymać wymagane wskaźniki, tj. SAIDI, SAIFI, poniżej wymaganych poziomów? Od czego to zależy? Jakie działania i jakie koszty im towarzyszyły, aby poprawić te jakościowe wskaźniki?

 

Marek Wadowski: Kluczowe parametry jakościowe prezentujemy na slajdzie 22. W tym roku wskaźniki SAIDI i SAIFI utrzymują się na bezpiecznych poziomach, znacznie poniżej celów wyznaczanych przez regulatora (URE). Stale inwestujemy w poprawę jakości sieci - CAPEX w segmencie Dystrybucja wynosi około 2 mld zł rocznie.

 

Limak: Czy spodziewa się Pan wzrostu marży na dystrybucji w 2019 roku? Ile mógłby wynieść potencjalny wzrost?

 

Marek Wadowski: Segment Dystrybucja jest segmentem o stabilnej EBITDA. W przyszłym roku spodziewamy się niewielkiego wzrostu tego wyniku z uwagi na wzrost wartości regulowanej aktywów (WRA). Duże znaczenie dla wyniku EBITDA będzie miała taryfa zatwierdzana przez Prezesa URE do połowy grudnia br.

 

Moderator: Bardzo dziękuję za liczny udział w czacie i interesujące pytania. Zapraszam do kontaktu z Zespołem Relacji Inwestorskich.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie