Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowy harmonogram sesji giełdowej

Od 1 września 2008 roku sesje giełdowe na rynku akcji (notowania ciągłe) będą rozpoczynać się o godzinie 9.00, a na rynku instrumentów pochodnych o godz. 8.30.
Do tej pory notowania na rynku akcji rozpoczynały się o 9.30, a na rynku terminowym o godz. 9.00.

U podstaw zmian leżą dążenia Giełdy do wyrównywania swej pozycji konkurencyjnej w stosunku do pozostałych giełd europejskich. Chcąc zapewnić sobie rolę wiodącego rynku regionu oraz chcąc minimalizować ryzyko obniżenia płynności instrumentów finansowych notowanych na giełdzie, poprzez odpływ inwestycji na inne platformy obrotu, Giełda musi dostosować godziny obrotu do standardów obowiązujących na najbardziej rozwiniętych rynkach.


W chwili obecnej na większości giełd europejskich obrót na rynku kasowym rozpoczyna się wcześniej, niż na GPW (m.in. Euronext, London Stock Exchange, OMX, Deutsche Borse, Wiener Borse, Borsa Italiana, a także giełda szwajcarska i węgierska). Wcześniej, niż na parkiecie warszawskim, rozpoczyna się również obrót na wiodących rynkach terminowych.

Zmiany godzin obrotu na GPW przyniosą korzyści inwestorom, zarówno krajowym jak i zagranicznym. Zapewnią im nie tylko możliwość reagowania na zmieniającą się sytuację na rynkach europejskich, ale również podejmowania decyzji inwestycyjnych dotyczących poszczególnych spółek notowanych w ramach tzw. „dual listing”.

Wprowadzane od września br. zmiany w harmonogramie sesji stanowią pierwszy etap działań zmierzających do wydłużenia sesji giełdowych. W kolejnym etapie, przewidzianym na rok 2009, planowane jest wydłużenie sesji w godzinach popołudniowych. Zarząd Giełdy chce aby sesja trwała do godziny 17.30, co pozwoli dłużej dyskontować informacje ze Stanów Zjednoczonych.


Braki kadrowe w Domach Maklerskich, GPW z Izbą Domów Maklerskich chce uzupełnić tworząc Instytut Rynku Giełdowego, który będzie kształcić przyszłych maklerów, doradców i analityków finansowych.


Szczegółowy harmonogram sesji dla poszczególnych grup instrumentów przedstawiają załączone tabele.

Uchwała Nr 479/2008 Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie zmiany Szczegółowych Zasad Obrotu Giełdowego

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Logo SII