Chat with us, powered by LiveChat

Podsumowanie czatu inwestorskiego z LW Bogdanka S.A. - rynek węgla i inwestycje

Skomentuj artykuł
Bogdanka S.A.

Artur Wasil, prezes zarządu Bogdanki odpowiadał na pytania inwestorów podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. W trakcie rozmowy poruszone zostały kwestie wyników finansowych spółki, możliwości wydobywczych, inwestycji, wynagrodzeń pracowniczych oraz perspektyw rynku węgla w Polsce.

 

Głównym tematem czatu inwestorskiego było omówienie wyników LW Bogdanka za pierwsze półrocze 2018 roku. Nic więc dziwnego, że pierwsze pytanie inwestora dotyczyło danych finansowych firmy. Uczestnik czatu pytał o powody spadku o 14,2 procent rok do roku zysku operacyjnego spółki w drugim kwartale 2018 roku, przy jednoczesnym wzroście EBITDA o 8,9 procent rok do roku.

 

- Spółka na koniec 2017 roku odwróciła impeirment, stąd wzrost amortyzacji w tym roku, obciążający EBIT - bez wpływu na EBITDA - odpowiedział Artur Wasil, prezes zarządu spółki Bogdanka.

 

Drugiego kwartału 2018 roku dotyczyło pytanie o wzrost o 50 mln zł rok do roku (+43,8 procent r/r) kosztów zużycia materiałów i energii. Jak tłumaczył Artur Wasil, wynikało to ze wzrostu o ponad 56 procent ilości robót przygotowawczych.

 

LW Bogdanka - wykres kursu akcji

LW Bogdanka - wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl

 

Trzecie pytanie odnoszące się do wyników spółki dotyczyło pozycji wydatki na inne inwestycje krótkoterminowe w kwocie 150 mln zł. Według prezesa Bogdanki, jest to lokata przeznaczona na spłatę emisji obligacji. Dowiedzieliśmy się również, że firma nie ma planów emisji nowych obligacji.

 

Z kolei na pytanie dotyczące możliwości optymalizacji kosztów prezes odpowiedział, że jest to możliwe poprzez podniesienie uzysku, zmiany organizacyjne oraz inwestycje w nowoczesny sprzęt celem podniesienia wydajności dołowej.

Wydobycie

W kwestii wydobycia, inwestorzy pytali o jego planowany poziom. Według informacji przekazanej przez prezesa Bogdanki, obecnie nie ma zagrożenia dotyczącego realizacji planowanego tegorocznego wydobycia na poziomie co najmniej 9 mln ton. Według strategii spółki, przewidywany poziom wydobycia wynosi od 9,2 do 9,4 mln ton rocznie.

 

Na pytanie dotyczące sprzedaży węgla na Ukrainę, prezes spółki zdecydowanie określił, że obecnie cała produkcja Bogdanki jest sprzedawana na rynku krajowym. Firma widzi jednak potencjał, aby zwiększyć sprzedaż poza podmioty z Grupy Enea. - Pierwszym potencjalnym dużym odbiorcą naszego węgla mogą być ZA w Puławach, które rozpoczęły budowę bloku węglowego - komentował  Wasil.

Rynek węgla

- Jak Pana zdaniem będą kształtować się ceny węgla w drugiej połowie tego roku i w 2019 roku - zapytał inwestor uczestniczący w czacie.

 

- Ciągle obserwujemy trend wzrostowy - mówił prezes Bogdanki. Według niego na koniec tego roku cena będzie się kształtować na poziomie 11 zł/GJ, a w przyszłym spodziewane są dalsze wzrosty. Odpowiadając na kolejne pytanie dodał również, że sytuacja polskiego rynku węgla jest bardzo dobra. O perspektywę długoterminową, której towarzyszą zmiany w podejściu do ochrony środowiska oraz rozwój OZE, prezes spółki również jest spokojny.

 

- Niedawno przyjęta Strategia dla Górnictwa do 2030 roku przewiduje zapotrzebowanie na węgiel od 55 do 80 mln ton rocznie przy czym zużycie energii do 2030 zwiększy się do ponad 200 TWh - komentował Artur Wasil.

 

Zobacz, jak relacjonowaliśmy czat inwestorski ze spółką LW Bogdanka na twitterze

 

Z kolei na pytanie dotyczące konkurencji ze strony importowanego węgla prezes odpowiedział, że Bogdanka bazuje na długoterminowych kontraktach i z uwagi na konkurencyjną cenę, spółka ma wiele zapytań od potencjalnych klientów.

Wynagrodzenia

Jeden z inwestorów zadał również pytanie dotyczące planowanej zmiany sposobu wynagradzania górników, którzy mieliby być premiowani za efektywność.

 

- Mamy opracowane rozwiązania w tym zakresie. Obecnie rozmawiamy ze stroną społeczną nad sposobem i możliwością ich wdrożenia - odpowiedział Artur Wasil.

 

Z kolei w kwestii wzrostu wynagrodzeń prezes Bogdanki tłumaczył, iż wzrost średniej płacy na 2018 rok wyniósł 5 procent na stawce, tj. 3,8 procent rok do roku wobec wykonania za 2017 rok. Dodał, że dalsze podwyżki w tym roku nie są przewidziane.

Inwestycje

Z odpowiedzi Artura Wasila, prezesa Bogdanki na pytania inwestorów wynikało również, że spółka w tym roku zamierza wydrążyć około 35 km korytarzy, a nowe wyrobiska przygotowane w trzecim i czwartym kwartale 2018 roku mają mieć do końca roku łącznie około 15 km. W przypadku inwestycji na złożu Ostrów, spółka podjęła pracę związaną dokumentacją i rozcinką złoża.

 

Bogdanka w maju tego roku złożyła również kompletny wniosek o wydanie koncesji na wydobycie z K6-K7. Jak poinformował prezes, obecnie rozpatrzenie wniosku zostało zawieszone przez Ministra Środowiska do czasu wydania wyroku Sądu Okręgowe w Warszawie.

 

Inwestor poprosił również o podsumowanie inwestycji Bogdanki w Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla. - Mamy najnowocześniejszy zakład ZPMW w Polsce. Bez zakładu nie bylibyśmy w stanie osiągnąć obecnych poziomów produkcyjnych - podsumował Artur Wasil.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie