Chat with us, powered by LiveChat

Brak stabilizacji INI. Nastroje inwestorów nadal słabe

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnów znów wrócił na poprzednią pozycję. Ostatnie notowania tego wskaźnika pokazują na przemian wzrost i spadek wartości, a dominującą siłą pozostają od 7 miesięcy “niedźwiedzie”.

 

Wartość INI obliczona na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród inwestorów w okresie od 30 sierpnia do 6 września wyniosla -17,8 pkt. To o 9,3 pkt. mniej w stosunku do poprzedniego odczytu. Skala zmian jest podobna do tej obserwowanej w ubiegłym tygodniu z tą różnicą, że inny jest kierunek zmian. Patrząc na ostatnie wyniki Indeksu Nastrojów Inwestorów widać, że wskaźnik ten porusza się wokół poziomu -15 pkt. Od 6 tygodni bowiem obserwujemy na zmianę wzrosty i spadki indeksu. Porównując obecną wartość -17,8 pkt. do danych historycznych widać, że INI dotarło na najniższego poziomu od prawie miesiąca.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów 

ini_indeks_06_09_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych    

 

Najmocniejszą siłą wśród polskich inwestorów pozostają “niedźwiedzie”. Wprawdzie obecnie nie posiadają one większości, ale ich przewaga jest znacząca i utrzymuje się od początku lutego 2018 roku. Odsetek graczy spodziewających się spadków wynosi 49,8 procent, o 3,8 pkt. procentowego więcej w stosunku do poprzedniego odczytu. Najnowszy odczyt INI pokazał również, że inwestorów spodziewających się wzrostów w ciągu kolejnych 6 miesięcy na giełdzie było 32 procent (-5,4 pkt. procentowego t/t). Z kolei gracze nastawieni neutralnie stanowili 18,3 procent ogółu inwestorów biorących udział w badaniu.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Od publikacji ostatniego odczytu INI, wartość indeksu blue chipów spadła o 2,59 procent. W tym samym czasie mWIG40 poszedł w dół o 6,01 procent, a sWIG80 stracił 7,91 procent. Zatem jak wskazują notowania indeksów, najgorzej radzi sobie segment małych spółek, a im jest on większym, tym sytuacja jest lepsza.

 

Wśród krajowych danych makroekonomicznych, które pojawiły się w okresie od 30 sierpnia do 06 września, warto zwrócić uwagę na finalny odczyt PKB za drugi kwartał, który wyniósł 5,1 procent, wstępny odczyt inflacji za sierpień na poziomie 2 procent rok do roku roku oraz decyzję RPP w sprawie stóp procentowych, które pozostały na dotychczasowym poziomie.

USA: Zmiany na korzyść “niedźwiedzi”

Według American Association of Individual Investors odsetek inwestorów z amerykańskiego rynku kapitałowego, spodziewających się wzrostów na giełdzie wynosi obecnie 42,2 procent. To o 1,3 pkt. procentowego mniej w stosunku do poprzedniego odczytu. Mniej niż tydzień wcześniej było również inwestorów nastawionych neutralnie. Ich odsetek zmniejszył się o 0,6 pkt. procentowego i wyniósł 31,5 procent. Więcej było za to “niedźwiedzi”, którzy stanowili 26,3 procent (+1,9 pkt. procentowego t/t).

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy    

ini_aaii_indeks_06_09_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 30.08-06.09.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII      

 

Od publikacji ostatniego odczytu główne indeksy w Stanach Zjednoczonych nie prezentowały imponujących wzrostów. S&P500 stracił 0,8 procent, Nasdaq Composite zniżkował o 2,05 procent, a Dow Jones zyskał symboliczne 0,03 procent. Zatem S&P500 oraz Nasdaq Composite oddaliły się nieco od wypracowanych w sierpniu historycznych rekordów.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie