Chat with us, powered by LiveChat

Łączymy branżę OZE z nowymi technologiami – to jest innowacja na skalę światową – wywiad z Tomaszem Wiśniewskim, Wiceprezesem Zarządu Pracownia Finansowa Sp. z o.o.


Tomasz Wiśniewski - Wiceprezes Zarządu Pracownia Finansowa Sp. z o.o.SII: W jaki sposób Pracownia Finansowa pozyskuje inwestorów do prowadzonych projektów inwestycyjnych?
Tomasz Wiśniewski: Coraz więcej inwestorów dołącza do naszych projektów dzięki poleceniom. Pozostałym kanałem dotarcia do potencjalnych klientów jest internet, a także organizacje zrzeszające przedsiębiorców oraz od ostatniego czasu konferencje.


W jakie rodzaje projektów inwestuje Pracownia Finansowa?
Zapraszamy wyłącznie do inwestycji w realną wartość. Są to głównie przemysłowe elektrownie wiatrowe, z którymi najbardziej jesteśmy w Polsce kojarzeni, budowa osiedli mieszkaniowych oraz serwerownie wyposażone w sprzęt komputerowy wykonujący obliczenia w technologii Blockchain.


Czy oprócz działalności w Polsce, firma realizuje także projekty za granicą?
Z założenia realizujemy projekty w Polsce i jesteśmy dumni z tego, że nasi inwestorzy przenoszą, niejednokrotnie kapitał spekulacyjny, w inwestycje w realną wartość. Te środki, zamiast leżeć w przysłowiowej ‘skarpecie’ lub przechodzić z kieszeni do kieszeni, pomagają budować i ulepszać nasz kraj. Przymierzamy się jednak do uruchomienia Data Center również za granicą, gdzie ceny energii są na bardziej atrakcyjnym poziomie niż w Polsce, bo wieloletnie faworyzowanie czarnej energii przez kolejne Rządy sprawiło, że energia w Polsce drożeje i będzie drożała.

 


Z jakim horyzontem czasowym inwestycji musi liczyć się potencjalny inwestor, chcący zainwestować w jeden z Państwa projektów?
Projekty deweloperskie mają z góry określony czas realizacji inwestycji. Na ogół są to 2 lata. W pozostałych projektach zakładamy, że spółka będzie działała tak długo, jak prowadzenie danej działalności będzie opłacalne, czyli nawet kilkadziesiąt lat. Lecz inwestorzy w każdej chwili mogą odsprzedać swoje udziały. Wypłaty zysku są realizowane na ogół 1–2 razy w roku.


Czy aby wyjść z inwestycji, inwestor musi czekać do momentu jej całkowitego zakończenia, czy może tego dokonać wcześniej?
Nawet w projektach, w których jest określony czas inwestycji, inwestor może wcześniej sprzedać udziały. Zdarzają się też przypadki, że pomagamy inwestorom znaleźć nabywcę, lub jeśli spółka dysponuje w danej chwili kapitałem, np. ze sprzedaży części lokali, umożliwiamy wcześniejsze wyjście z projektu.


 

Jakiej stopy zwrotu może się spodziewać inwestor w przypadku poszczególnych projektów prowadzonych przez Pracownię Finansową?
W projektach deweloperskich gwarantujemy stałe stopy zwrotu między 7,2 a 10%, w zależności od kwoty inwestycji. Inwestorzy VIP mogą dodatkowo liczyć na udział w wypracowanej przez spółkę nadwyżce, powyżej 10%.


Projekt EKON, czyli połączenie elektrowni wiatrowej z Blockchain Data Center, w ramach jednej spółki może rocznie generować zyski na poziomie 20% i więcej. Jest to połączenie wysokiej stopy zwrotu i bezpieczeństwa inwestycji.


Blockchain Data Center to tzw. inwestycja High Tech, High Risk, High Profit – szansa zarobienia 50–150% rocznie musi wiązać się z podwyższonym ryzykiem.


Obecnie mamy propozycję dla każdego typu inwestora, w zależności od jego tolerancji na ryzyko i apetytu na zysk. Inwestor może także dokonać efektywnej dywersyfikacji swojego kapitału w oparciu o nasze projekty, bo ryzyka z jednej branży nie przekładają się na pozostałe w jakich działamy, a inwestycje realizowane są przez odrębne podmioty.

 

Jakim kapitałem musi dysponować inwestor, aby mógł zainwestować w jeden z projektów?
Próg wejścia, w zależności od projektu, wynosi między 50 a 200 tyś. złotych. Dla stałych inwestorów, którzy chcieliby przystąpić do kolejnych inwestycji, posiadamy preferencyjne warunki w ofercie.


Które projekty realizowane przez Pracownie Finansową cieszyły się w ostatnim czasie największą popularnością wśród inwestorów?
Ostatni rok był oczywiście okresem boomu na wydobycie kryptowalut, więc Blockchain Data Center cieszyły się największym zainteresowaniem. Obecnie wraca koniunktura na Zieloną Energię i przygotowujemy się, a nawet już odczuwamy początek boomu w tej branży. Tym bardziej, że Elektrownie Wiatrowe łączymy z Kontenerowymi Centrami Obliczeniowymi, które podnoszą rentowność biznesu, niezależnie od sytuacji w branży i cen odkupu energii.


Który segment inwestycyjny, energetyka wiatrowa, nieruchomości mieszkaniowe, czy nowe technologie, mają szansę na największy rozwój w kolejnych latach?
Wszystkie branże są perspektywiczne. Spodziewamy się jednak największego ruchu w segmencie OZE, bo liczba miejsc pod budowę elektrowni wiatrowych się kurczy, a Rząd znowelizował ustawę o OZE, dając zielone światło dla branży. Jednocześnie nadal obowiązuje wymóg odległości od zabudowań na poziomie 10-krotności wysokości wiatraka, co w praktyce uniemożliwia pozyskanie nowych lokalizacji. Będą zatem realizowane tylko te projekty, które uzyskały PnB na starych zasadach, a ich jest skończona liczba, więc kto pierwszy ten lepszy...


Jakie będą w kolejnych latach kierunki rozwoju branż, w które inwestuje Pracowania Finansowa?
Łączymy branżę OZE z nowymi technologiami - to jest innowacja na skalę światową i niesamowita wręcz symbioza, która wpływa na opłacalność i bezpieczeństwo biznesu. Data Center zaczynamy chłodzić zanurzeniowo, z wykorzystaniem technologii dostępnej do niedawna tylko dla zastosowań militarnych. Ten system wpływa na żywotność sprzętu, podnosi wydajność o kilkadziesiąt procent, eliminuje hałas i pozwala sprzedawać ciepło odpadowe. Prowadzimy rozmowy z elektrociepłowniami, które dzięki Blockchain Data Center mogą zaoszczędzić miliardy złotych rocznie, poprzez stabilizację sieci energetycznej i wykorzystaniu ciepła pochodzącego z chłodzenia komputerów, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.


W projektach deweloperskich podnosimy standard i design z każdym kolejnym etapem budowy osiedla. Poszerzmy portfolio realizacji poza Targówek, rozpoczynając inwestycje w pozostałych dzielnicach Warszawy, ale także wychodzimy poza granice stolicy. Przykładem może tu być perspektywiczna inwestycja w Zakopanem, gdzie powstają wyjątkowe domy o stylistyce góralskiej z widokiem na Giewont.


Czy każdy z projektów ma z góry określoną liczbę inwestorów, których należy pozyskać, czy liczba ta zmienia się w zależności od zainteresowania danym przedsięwzięciem?
Na ogół w inwestycjach mamy określony budżet, a nie liczbę inwestorów, ale są też projekty, w których nie mamy górnego limitu kapitału do zebrania. Na przykład jeśli w projektach budowlanych zbierzemy większy kapitał, spółka będzie mogła realizować większe inwestycje. Dzisiaj budujemy głównie domy szeregowe i apartamentowce, w przyszłości mogą to być biurowce lub galerie handlowe. Realizujemy też projekty indywidualne o wartości kilku milionów złotych każdy, gdzie do spółki przystępuje tylko jeden lub kameralna grupa inwestorów, którzy samodzielnie organizują kapitał na realizację całego obiektu lub wydzielonej części osiedla.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie