Chat with us, powered by LiveChat

To było chwilowe wybicie. INI ponownie na sporym minusie

Skomentuj artykuł

Po chwilowym wybiciu sytuacja wróciła "do normy". Tak można określić zmiany Indeksu Nastrojów Inwestorów, jakie zaszły w ciągu ostatnich trzech tygodni. Po 2-tygodniowym odbiciu wskaźnik ten powrócił do poziomów widzianych ostatni raz w połowie lipca.

 

Obecna wartość Indeksu Nastrojów Inwestorów wynosi -24 pkt. Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 2 do 9 sierpnia, a inwestorzy w ankiecie odpowiadali na pytanie jakiego trendu na giełdzie spodziewają się w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wynik jest znacznie słabszy, w stosunku do ostatniego notowania tego wskaźnika. Wówczas jego wartość wyniosła -6,3 pkt., a zatem spadek sięgnął 17,7 pkt. Tak wielkiej zmiany indeksu na przestrzeni tygodnia nie odnotowano od początku lutego tego roku.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_09_08_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych   

 

Mocny spadek INI to zasługa przede wszystkim osłabienia “byków”. Odsetek inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy był o 10,6 p.p. niższy w porównaniu do danych z ubiegłego tygodnia i wyniósł 27,9 procent. Mocno na sile zyskały “niedźwiedzie”, których odsetek ponownie przekroczył 50 procent. Jego wartość wyniosła 52 procent i była o 7,2 p.p. wyższa tydzień do tygodnia. W przypadku inwestorów spodziewających się trendu bocznego, odsetek wzrósł o 3,4 p.p. i wyniósł 20,1 procent.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Spadkowi Indeksu Nastrojów Inwestorów towarzyszyły wzrosty na warszawskiej giełdzie. WIG zyskał w tym czasie nieco ponad 1,5 procent. Podobnie było w przypadku wskaźnika blue chipów, a mWIG40 może się pochwalić wzrostem o 1,4 procent. W ostatecznym rozrachunku na minusie pozostał sWIG80, który stracił niespełna 0,4 procent.

USA: “Byki” znów na czele

Według American Association of Individual Investors, odsetek inwestorów spodziewających się wzrostów na giełdzie wyniósł 36,4 procent. Tym samym “byki” ponownie zdobyły prowadzenie, będąc najliczniejszą grupą spośród inwestorów biorących udział w badaniu. Bardziej liczną grupą od “niedźwiedzi” byli również inwestorzy nastawieni neutralnie.Ich odsetek sięgnął 32,6 procent, tymczasem graczy przewidujących spadków było 31 procent (o 1,1 p.p. mniej w stosunku do danych sprzed tygodnia).

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy  

ini_aaii_indeks_09_08_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 02.08-09.08.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII        

 

Na przestrzeni ostatniego tygodnia indeks S&P500 oraz Dow Jones zyskały niespełna 1 procent. Z kolei technologiczny Nasdaq poszedł w górę o 1,1 procent. Pod koniec ubiegłego tygodnia na rynku pojawiły się dane z amerykańskiego rynku pracy. W lipcu stopa bezrobocia wyniosła 3,9 procent, a zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym sięgnęła 157 tys., wobec prognozowanych 190 tys.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie