Chat with us, powered by LiveChat

Symboliczna poprawa nastrojów inwestorów. INI najwyżej od połowy lutego

Skomentuj artykuł

Najnowszy odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów nie przyniósł wielkich zmian. Sama poprawa nastrojów jest symboliczna, ale wartość wskaźnika doszła to poziomów, jakich nie widzieliśmy od połowy lutego.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów publikowany jest raz w tygodniu przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Jego najnowsza odsłona bazuje na ankietach przeprowadzanych wśród graczy w dniach od 26 lipca do 2 sierpnia. Odpowiadali oni w nich na pytania dotyczące trendu, jakiego spodziewają się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Obecna wartość indeksu to -6,3 pkt., czyli o 1,2 pkt więcej w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia. Tym samym, podobnie jak tydzień temu, wskaźnik znajduje się bardzo blisko notowań z połowy lutego, kiedy to osiągnął on poziom -4,3 pkt. Ewentualne pokonanie tej wartości sprawiłoby, że INI dotarłoby do najwyższych poziomów od początku lutego.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_02_08_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych   

 

Zmiany w udziale “byków”, “niedźwiedzi” oraz inwestorów nastawionych neutralnie nie są duże w porównaniu do ostatniego odczytu INI. Mniej było zarówno inwestorów spodziewających się wzrostów jak spadków, którzy stracili swój udział na rzecz graczy nastawionych neutralnie. Udział “byków” wyniósł 38,5 procent (-0,3 p.p.), a udział “niedźwiedzi” osiągnął 44,8 procent (-1,5 p.p.). W przypadku inwestorów spodziewających się trendu bocznego na giełdzie, udział wyniósł 16,7 procent (+1,8 p.p.).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Poprawa nastrojów inwestorów to pokłosie wzrostów, jakie obserwowaliśmy w lipcu na GPW. Odbicie zbiegło się “dołkiem” w notowaniach Indeksu Nastrojów Inwestorów. Wskaźnik ten osiągnął najniższy poziom w historii po badaniu przeprowadzonym w dniach od 21 do 28 czerwca. Przyspieszenie zwyżki miało z kolei miejsce w drugiej połowie miesiąca. W sumie w lipcu indeks WIG zyskał 7,2 procent, WIG20 poszedł w górę o 7,8 procent, a mWIG40 oraz sWIG80 poprawiły swoje notowania o odpowiednio 2,9 procent oraz 2,8 procent.

USA: Siły rozłożone równomiernie

Za Oceanem cały czas siły rozłożone są równomiernie. Największy udział mają inwestorzy nastawieni neutralnie. Ich odsetek to 38,8 procent, o 2,8 p.p. mniej niż tydzień wcześniej. Z kolei udział niedźwiedzi i byków wynosi odpowiednio 32,1 procent (+5,2 p.p.) i 29,1 procent (-2,4 p.p.).

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy 

ini_aaii_indeks_02_08_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 26.07-02.08.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII       

 

Sytuacja na amerykańskim rynku w ostatnim czasie stała się nieco bardziej napięta. Nerwowość wprowadza sezon wyników kwartalnych. Wyprzedaży nie uniknęły takie firmy jak facebook, twitter czy Netflix. Z kolei po publikacji danych za trzeci kwartał roku obrotowego 2017/2018, Apple zyskało na wartości.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie