Chat with us, powered by LiveChat

Niewielkie zmiany nastrojów na GPW. INI nadal mocno poniżej zera

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów pozostaje ujemny od 25 tygodni. Najnowszy odczyt tego wskaźnika pokazał, że nastroje inwestorów z polskiego rynku kapitałowego nadal nie są dobre. Wprawdzie od rekordowo niskiego odczytu, którego byliśmy świadkami zaledwie kilka tygodni temu, oddaliliśmy się o prawie 15 pkt., to przestrzeń do poprawy notowań INI pozostaje duża.

 

INI obliczany co tydzień przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wyniósł -27,8 pkt. Badanie zostało przeprowadzone wśród inwestorów w dniach od 12 do 19 lipca 2018 roku. Obecny odczyt ma wartość o 5,2 pkt. niższą w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia i jednocześnie o 14,3 pkt. wyższą od najniższego poziomu INI w historii.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_19_07_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych  

 

Jak wynika z przeprowadzonego badania, nadal najwięcej jest inwestorów, którzy spodziewają się spadków na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Odsetek ten wynosi 57 procent i jest o 2,7 punktu procentowego wyższy w stosunku do danych sprzed tygodnia. Byki stanowią 29,3 procent (-2,5 p.p. t/t), a inwestorzy oczekujący trendu bocznego 13,7 procent (-0,2 p.p. t/t).

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Jak pokazują indeksy notowane na GPW, inwestorzy jak na razie nie są chętni do kupowania akcji. WIG20 na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy stracił 5,7 procent, mWIG40 poszedł w dół o ponad 9 procent, a sWIG80 zaliczył spadek o nieco ponad 10 procent. Z kolei w ciągu ostatniego miesiąca zaczęła się poprawiać sytuacja blue chipów. WIG20 zyskał w tym czasie symboliczne 0,6 procent.

Mocny wzrost inwestorów nastawionych neutralnie

W stosunku do poprzedniego badania w Stanach Zjednoczonych znacząco wzrósł udział inwestorów nastawionych neutralnie. Według danych AAII, było ich 40,4 procent, czyli o 12,6 punktu procentowego więcej w stosunku do ostatniego odczytu. W przypadku byków i niedźwiedzi, ich udział procentowy spadł do poziomu odpowiednio 34,7 procent i 24,9 procent. Widać zatem, że w przeciwieństwie do polskiego rynku, w USA inwestorów spodziewających się trendu spadkowego jest najmniej.

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy 

ini_aaii_indeks_19_07_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 12.07-19.07.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII      

 

Na polską giełdę negatywnie wpływa również sprawa amerykańskich stóp procentowych. W czerwcu 2018 roku Fed po raz siódmy od grudnia 2015 roku podwyższył koszt kapitału. Obecnie stopy funduszy federalnych zawierają się w przedziale 1,75 od 2 procent. Kolejna decyzja w tej sprawie będzie miała miejsce 1 sierpnia.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie